تاملی در روند واكسیناسیون خبرنگاران؛

بازهم صف و بازهم بی نظمی

بازهم صف و بازهم بی نظمی به گزارش اپتیک باوجود این که اسامی خبرنگاران برای دریافت واکسن به معاونت مطبوعاتی ارسال شده بود و بر مبنای آن می شد برنامه منظمی را برای تزریق طراحی کرد، اما روزهای تزریق با هرج و مرج و ازدحام همراه می باشد.خبرگزاری مهر، گروه فرهنگ و اندیشه: بالاخره نوبت واکسیناسیون خبرنگاران هم فرا رسید و طبق برنامه ریزی های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبرنگاران ساکن در تهران، بعد از عید غدیر می توانستند در محل هایی چون باغ کتاب واکسن خویش را دریافت نمایند.
تنها اطلاع رسانی از روند واکسیناسیون همین اعلام مکان آن یعنی «باغ کتاب» بود. در آن محل هیچ تابلویی وجود نداشت که خبرنگاران را به سالن واکسیناسیون راهنمایی کند. همینطور هرچند که رسانه ها پیش تر اسامی خبرنگاران خویش را به معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای دریافت واکسن اعلام نموده بودند، اما در محل واکسیناسیون خبرنگاران به زحمت و از روی شانس متوجه می شدند که باید نام شان فهرست شود.
روند واکسیناسیون بدین شرح بود که ابتدا کسی اسامی خبرنگاران را می نوشت و فهرست نهایی تحویل نگهبان ورودی سالن واکسیناسیون می شد و او به ترتیب اسامی را می خواند. برای ورود به سالن تزریق هم نگهبان ورودی ابتدا صرفا کارت ملی خبرنگاران را رؤیت می کرد و در ادامه با اعتراض یکی از خبرنگاران به حضور غیر خبرنگاران در صف تزریق، کارت های خبرنگاری هم توسط نگهبان ورودی سالن درخواست می شد.
کارت ملی توسط نگهبان ورودی به پرسنل تزریق تحویل داده می شد و آنها هم شماره ها را ثبت و کارت واکسیناسیون را صادر می کردند و بعد از آن واکسن ها تزریق می شد. مشخص نبود که پرسنل ثبت اسامی و تزریق واکسن شماره های ملی را در فهرست از پیش اعلام شده جست وجو می کردند یا صرفا به ثبت اسامی می پرداختند. اگر اسامی جست وجو شده که قاعدتاً غیرخبرنگاران در این چند روز واکسن تخصیص داده شده به خبرنگاران را دریافت نکرده اند و اگر اسامی جست وجو نشده باشد قاعدتاً تعدادی غیر خبرنگار هم در این چند روز واکسن دریافت کرده اند که البته دریافت واکسن به هر حال حق شان است و دولت باید از ماه های پیش برای واکسیناسیون سراسری اقدام می کرد.

اما این برنامه واکسیناسیون هم مانند برنامه ریزی های وزارت بهداشت برای تزریق واکسن نشان داد که کلاً مدل برنامه ریزی ایرانی در شرایط خاص با دو مؤلفه «صف» و «هرج و مرج» گره خورده است. این واکسیناسیون هم چیزی جز صف طویل و تجمع خبرنگاران در یک مکان سرپوشیده که امکان همه گیری در آن زیاد است، نبود. آش این واکسیناسیون آنقدر شور بود که بعد از دو روز اعلام گردید که دیگر باغ کتاب از خبرنگاران و تیم تزریق وزارت بهداشت میزبانی نخواهد کرد.
تعداد رسانه های آنلاین و مکتوب در کشور عدد بالایی نیست و دفاتر همه آنها هم مشخص است. اولین سوال این است که چرا تیم های تزریق سیار برای حضور در رسانه ها و تزریق واکسن به خبرنگاران تشکیل نشد تا آن هرج و مرج، صف و تجمع خبرنگاران در مکانی سرپوشیده آن هم برای ساعت ها پیش نیاید؟
سوال دیگر این است که با عنایت به ثبت نام اولیه و ارسال فهرست خبرنگاران به معاونت مطبوعاتی، نمی شد که روز و ساعت مشخصی برای هر رسانه ای تعیین شود تا خبرنگاران رسانه ها در وقت تعیین شده مخصوص به خود بیایند و واکسن را دریافت کنند؟ چرا باید همه خبرنگاران بدون برنامه به محل واکسیناسیون بیایند و تجمع کنند؟ چه تضمینی وجود دارد که در آن تجمع مبتلا به ویروس نشده باشند؟
پس از آنکه در این شرایط نابهنجار تعداد خیلی از خبرنگاران واکسن های خویش را دریافت نمودند، خبری در خصوص تشکیل تیم های سیار تزریق برای حضور در رسانه ها منتشر گردید و مشخص نیست این میان ساعتهای تلف شده خیلی از خبرنگاران و احتمال مبتلا شدن بعضی از آنها به کرونا، چه می شود؟
چنین روندی در واکسیناسیون سایر گروه ها هم وجود داشته است. در برنامه ریزی های وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی برای واکسیناسیون گروه های سنی ۶۰ سال به بالا هم هرج و مرج عجیبی حاکم بود و بانوان و آقایان مسن مجبور بودند در صف های طولانی بایستند تا واکسن دریافت نمایند. مدل برنامه ریزی ایرانی همیشه این گونه بوده است؟ انگار که باید برای شرایط خاص برنامه ریز از خارج از کشور وارد کرد.
اما تمامی این مسائل به کنار، امروز خبری تعجب آور هم از رسانه ها منتشر گردید و آن هم فراخوان بیماران دیابتی برای تزریق واکسن کرونا بود. با عنایت به این که ویروس کرونا برای انسان های دارای بیماری زمینه ای مهلک و بعضاً مرگ آفرین است، سوال اینجاست که آیا این گروه از هم وطنان نباید زودتر از خبرنگاران واکسن را دریافت می کردند؟


منبع:

1400/05/13
11:57:41
5.0 / 5
180
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیمار , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک