مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط مصرف استاتین ها با روند پیشرفت دیابت نوع۲

ارتباط مصرف استاتین ها با روند پیشرفت دیابت نوع۲ اپتیک: پژوهشگران ارتباطی بین استاتین ها و کاهش حساسیت به انسولین پیدا کرده اند که می تواند منجر به دیابت نوع 2 شود.به گزارش اپتیک به نقل از مهر به نقل از مدیکال نیوز تودی، پزشکان استاتین ها را برای کاهش سطح کلسترول در خون فرد تجویز می کنند. این دارو احتمال ابتلاء به بیماریهای قلبی عروقی را کم می کند.
در مطالعه حاضر، تیمی از پژوهشگران دانشگاه تکزاس دریافتند افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ که استاتین مصرف می کردند، با احتمال بیشتر روند پیشرفت بیماری دیابت روبرو بودند.
محققان دریافتند یکی از عوارض جانبی احتمالی مصرف استاتین ها کاهش حساسیت به انسولین است، به این معنا که فرد بیشتر در معرض ابتلاء به دیابت نوع ۲ است.
دیابت نوع ۲ شرایطی است که موجب می شود سطح قند یا گلوکز خون بیش از اندازه بالا برود. این امر به این علت رخ می دهد که فرد یا نمی تواند انسولین کافی تولید نماید یا حساسیت کمتری به انسولین دارد. انسولین به سلول ها کمک می نماید تا گلوکز را در خون فرد جذب کنند.
با تولید نشدن انسولین کافی یا کاهش حساسیت به آن، سطح قند خون فرد افزایش می یابد و این افراد را در معرض بیماریهای قلبی عروقی قرار می دهد.
دکتر «اسحاق مانسی»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «تحقیقات قبلی نشان داده بود که استاتین ها با افزایش مقاومت به انسولین مرتبط هستند. اما پزشکان بطور معمول "مقاومت به انسولین" را برای بیماران خود اندازه گیری نمی کنند.»
طبق برآورد پژوهشگران، شیوع جهانی دیابت که در سال ۲۰۱۹ به ۴۶۳ میلیون نفر می رسد تا سال ۲۰۳۰ به ۵۷۸ میلیون نفر افزایش می یابد.
محققان دریافتند که ۵۵.۹ درصد از بیمارانی که از استاتین ها استفاده می کردند در طول دوره مطالعه مبتلا به دیابت شدند، در صورتیکه این رقم در گروه مقایسه، ۴۸ درصد بود.


منبع:

1400/07/22
13:26:19
5.0 / 5
273
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک