وزیر بهداشت:

به علت تحریم ها در ماه های زیادی واکسن نداشتیم

به علت تحریم ها در ماه های زیادی واکسن نداشتیم به گزارش اپتیک وزیر بهداشت ضمن گریزی بر روند واکسیناسیون ضد کرونا در کشور و همینطور وضعیت واکسنهای ایرانی کووید، در عین حال به تحریم های ناجوانمردانه ضد کشورمان اشاره نمود و اظهار داشت: به علت کوتاهی در دادن واکسن به ایران، شاهد مرگ و میر خیلی از مردم کشورمان بودیم که این مورد برخلاف همه موازین بین المللی بود و در طول این سال ها هم از هیچ سیاست خصمانه ای برای تشدید تحریم ها فروگذار نکردند.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در نشست سفرای کشورهای اهدا کننده واکسن کووید-۱۹ و برخی از مدیران کل وزارت امور خارجه که در محل این وزارت خانه برگزار شد، با اشاره به اینکه همه مردم دنیا متاثر از بیماری کرونا هستند، اظهار نمود: متاسفانه امروزه شاهد رفتار غیرانسانی قدرت های استکباری ضد کشورمان هستیم. به علت تحریم های ناجوانمردانه، ما در ماه های زیادی واکسن نداشتیم؛ در دو ماه اخیر است که واکسیناسیون را با سرعت زیادی انجام می دهیم چون که تاحدودی متاثر از تحریم ها بوده است.

وی خاطرنشان کرد: به دلیل کوتاهی در دادن واکسن به ایران، شاهد مرگ و میر خیلی از مردم کشورمان بودیم که این مورد برخلاف همه موازین بین المللی بود؛ با استفاده از سلاح تحریم مردم ما را از دسترسی به نیازهای دارویی و تجهیزاتی محروم کردند و در طول این سال ها هم از هیچ سیاست خصمانه ای برای تشدید تحریم ها فروگذار نکردند؛ در ظاهر از عدم تحریم دارو و تجهیزات پزشکی سخن می گویند اما می دانید که به خاطر مسائل پولی و بانکی ما عملا از دسترسی به خیلی از دارو ها و تجهیزات پزشکی محروم هستیم که واکسن هم از این قاعده مستثنی نبوده است.

در سابقه همکاریهای حوزه سلامت بین ایران و کشورهای دوست تفاهمات زیادی وجود دارد

عین اللهی ضمن اشاره به این که در سابقه همکاریهای حوزه سلامت بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهای دوست تفاهمات زیادی وجود دارد، اظهار داشت: ما می توانیم ظرفیت های زیادی را ایجاد نماییم.

وزیر بهداشت ضمن اشاره به آماری از تعداد دانشجویان، دانشگاه های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی در کشور، توضیح داد: حدود ۲۰ هزار هیات علمی در دانشگاه ها، 225 هزار دانشجو، 53 دانشگاه علوم پزشکی و 15 دانشکده علوم پزشکی در کشور داریم.

وی ادامه داد: در کشور ما بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در یک وزارت خانه تجمیع شده است که اتفاق بسیار خوبی است و امروزه سازمان های بین المللی این امر را بعنوان یک روش خوب در دنیا می دانند.

عین اللهی در ادامه ضمن اشاره به فعالیت۴۶۰ هزار پرسنل، مجموع تخت های بیمارستانی را ۱۵۵ هزار اعلام نمود و اظهار داشت: ۱۶۷۱۳ تخت ویژه در آی سی یوها داریم که در دوران انتشار کرونا بسیار به ما کمک کردند و وجود این تعداد تخت منجر گردید که یک بیمار ما هم بدون تخت نماند و همه بیماران را توانستیم پذیرش کنیم؛ همه پزشکان و پرسنل سلامت هماهنگ کار کردند.

آمار واکسیناسیون به علت سرعت در تزریق در هر هفته تغییر می کند

وزیر بهداشت همینطور با اشاره به اینکه ۳۰۹ رشته درسی در رشته های علوم پزشکی داریم، از وجود ۹۵۰ مرکز تحقیقاتی در کشور اطلاع داد و اظهار داشت: این مراکز در زمینه های مختلفی فعالیت می نمایند که همکاری کشورها می تواند در این پروژه های تحقیقاتی موثر باشد؛ دکتر نیکنام در گسترش و تعمیق روابط کمک کرده و در نشست هایی جداگانه در این راستا اقدام خواهند کرد.

ایشان در ادامه با اشاره به اینکه آمار واکسیناسیون به علت سرعت در تزریق در هر هفته تغییر می کند، اظهار داشت: حالا حدود ۷۱ میلیون دز واکسن تزریق کرده ایم این در شرایطی است که در حدود 2.5 ماه گذشته فقط 5 میلیون واکسن تزریق شده بود؛ تحقق این امر تنها به علت کمک های مردم بوده است، مردم ما خویش را از دولت می دانند و در واکسیناسیون شرکت کردند؛ یک حرکت مردمی ایجاد و خیلی از مراکز ما به مرکز واکسیناسیون تبدیل شدند. در دو هفته گذشته، در طول یک هفته ۸ میلیون و ۲۰۰ هزار دز واکسن تزریق شد.

عین اللهی خاطرنشان کرد: حرکت بی نظیری بود که مردم برای سلامت همنوعان خود وارد صحنه شدند و این حمایت را ایجاد کردند؛ امیدواریم با این حجم از واکسیناسیونی که شده به این بیماری مسلط شویم.

روند تولید واکسن کرونا در کشور

وزیر بهداشت ضمن تشکر از همه کشورهایی که در حوزه واکسیناسیون به ایران کمک کردند، به روند تولید واکسن کرونا در کشور اشاره و بیان نمود: در تولید واکسن هم اقداماتی را انجام داده ایم که امیدواریم با تولید انبوه بتوانیم به کشورهای در حال توسعه کمک کرده و این حرکت را ادامه دهیم.

ایشان در ادامه ضمن اشاره به این که نظام سلامت در جمهوری اسلامی از قوت و قدرت فوق العاده ای برخوردار است، اظهار داشت: همانطور که گفتم حوزه آموزش در وزارت بهداشت ادغام شده است و این امر توانسته خیلی از مشکلات ما را در تربیت نیروهای انسانی رفع کند.

عین اللهی با اشاره به اینکه حالا در هراستان یک دانشگاه علوم پزشکی برای خدمت رسانی به مردم وجود دارد، بیان نمود: عرصه فعالیتهای وزارت بهداشت بسیار وسیع است و قدرت تربیت نیروی انسانی ما بسیار بالاست. تجربیات ارزشمند ای پیدا کردیم و امیدواریم بتوانیم تجربیات خود و شما را با یکدیگر تبادل کرده و استفاده نماییم.

نمی توان با دستاوردهای علمی و تجربیات بشری انحصاری برخورد کرد

وزیر بهداشت همینطور به راه اندازی شبکه های بهداشتی مراقبت های اولیه سلامت در کشور اشاره و بیان نمود: شبکه ای کاملا وسیع که مشکلات سلامت مردم رصد می شود. از شما درخواست می نماییم اگر علاقه مند بودید از این شبکه ها که تا نقاط دوردست هم دسترسی داشته و خدمات اولیه بهداشتی عرضه می دهند، بازدید کنید.

وی با تکیه بر این که نمی توان با دستاوردهای علمی و تجربیات بشری انحصاری برخورد کرد، اظهار نمود: ما باید اطلاعات خویش را با یکدیگر تبادل کرده تا بتوانیم پروژه های مشترک تحقیقاتی داشته باشیم.

بنابر اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت، عین اللهی در انتها تصریح کرد: این جلسه نقطه عطفی بین روابط کشورها بوده و لازم است نشست های مفصلی در حوزه های مختلف برگزار گردد.

گفتنی است در انتها با اهدای هدایایی از سفرای کشورها و مدیران کل وزارت امور خارجه که در این جلسه حاضر بودند، قدردانی به عمل آمد.
به گزارش وبدا، دکتر محمد حسین نیکنام مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت نیز در حاشیه نشست سفرای کشورهای اهدا کننده واکسن کووید-۱۹ و برخی از مدیران کل وزارت امور خارجه که امروز در وزارت بهداشت برگزار شد با اشاره به اینکه برخی از کشورها واکسن هایی را به جمهوری اسلامی ایران اهدا کردند که لازم بود از این اقدام پرارزش تقدیر نماییم، اظهار داشت: در همین راستا جلسه ای طراحی شد و از اقدام انسان دوستانه سفرای کشورهای ژاپن، چین، اتریش، یونان، لهستان، صربستان، آلمان، ایتالیا، قطر، امارات متحده عربی و کوبا که در این اقدام مشارکت داشتند، تشکر و قدردانی به عمل آمد.

وی افزود: در این شرایط سخت که همه خود محتاج واکسن هستند و برخی کشورها چندبرابر نیاز خویش را دپو کرده اند، کشورهای دوست، بخشی از واکسن های خویش را به مقادیر مختلف به ایران اهدا کردند. آنچه اصل و مهم بوده این است که کشورها در این شرایط سخت به همکاری یکدیگر بشتابند.

نظام سلامت ما فوق العاده قوی است

نیکنام با اشاره به اینکه وزارت امورخارجه هم نقش خوبی را در این عرصه ایفا کرده و دوستان زحمت زیادی کشیدند، اظهار نمود: امروز فرصتی به دست آمد تا از مسؤلان در رابطه با واکسن هم تقدیر و تشکر شود. البته این بهانه ای برای پیشبرد اهداف مشترک کشورها در حوزه سلامت است.

مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت با تکیه بر این که نظام سلامت ما فوق العاده قوی است، مطرح کرد: البته مردم ما کم و بیشتر از این نقاط قوت آگاه هستند اما در مقایسه با کشورهای دیگر میتوان متوجه این مورد شد؛ ما تجربه های منحصر به فردی همچون ادغام آموزش پزشکی در وزارت بهداشت را داریم که یک نمونه بی بدیل در دنیا است.

گسترش و تعمیق خدمات اولیه بهداشتی در کشور

وی ادامه داد: یک دستاورد بسیار مهم دیگر که ما پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی شاهد آن هستیم، گسترش و تعمیق خدمات اولیه بهداشتی در سایه شبکه است. خیلی از کشورهای غربی به این دستاورد بعنوان یک مدل نگاه می کنند. مدتهاست که آمریکا برای منطقه ای از کشورش مدل phc ما را پیدا کرده که این امر نشان دهنده این است که ایران حرف های زیادی برای گفتن در دنیا دارد.

دکتر نیکنام اظهار داشت: در همه ابعاد پزشکی همچون درمان، پیشگیری، پژوهش، دارو و واکسن، تجربیات خوبی داریم که می توانیم آنها را با دنیا به اشتراک بگذاریم البته این گونه دستاوردها انحصاری نیست و کشورها هم دستاوردهای خویش را در این حوزه باید به اشتراک گذارند.

مدیرکل همکاریهای بین الملل وزارت بهداشت در انتها ضمن اشاره به این که این جلسه بهانه ای بود تا همکاری کشورها در آینده گسترده شود، اظهار داشت: سفرا از پیشنهاد وزارت بهداشت برای افزایش ارتباطات استقبال کردند و ان شاءالله در آینده با این کشورها نشست خواهیم داشت تا زمینه های مورد علاقه دو طرف را مبنا قرار داده و شاهد گسترش ارتباطات باشیم.
منبع:

1400/07/26
09:26:18
5.0 / 5
254
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک