عضو كمیته علمی كشوری كرونا:

بازگشایی بدون محدودیت خطرناکست

بازگشایی بدون محدودیت خطرناکست عضو کمیته علمی کشوری کرونا با تاکید بر لزوم بررسی وضعیت شهرهای قرمز کرونائی در کشور، اظهار داشت: هرچند در کل آمارهای کرونا در کشور رو به کاهش است اما هنوز احتمال بروز موج ششم وجود دارد.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، دکتر پیام طبرسی در حاشیه جلسه کمیته علمی کووید ۱۹ با حضور در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: درباره وضعیت کرونا آمار کشوری گویاست و خوشبختانه فعلا آمار در بیشتر مناطق رو به کاهش است. هرچند که تعداد شهرهای قرمز در این هفته افزوده شد که این مساله می طلبد روی موارد شهرهای قرمز دقت بیشتری شود و علت و وضعیت آنها بررسی شود.
وی با اعلان اینکه البته در کل آمار کرونا و میزان مرگ و میر رو به کاهش است، اظهار داشت: هرچند این مساله منتفی نمی کند که ما هشدارها را برداریم. برای اینکه هنوز متاسفانه احتمال بروز موج ششم وجود دارد.
طبرسی اظهار داشت: در جلسه امروز هم درباره روش های تست و این که از چه کسانی تست گرفته شود، بحث شد. همین طور درباره الزامات هوشمندسازی که یکی از آنها تست مناسب می باشد که پس از نتیجه گیری اعلام می شود.
وی در پاسخ به سوال ایسنا درباره چرایی افزایش موارد بیماری در نیمه شرقی کشور، اظهار داشت: طبق اطلاعات وزارت بهداشت، آمار بطور کلی رو به کاهش است، اما در بعضی شهرهای خاص شاهدیم که یک مقدار تعداد درحال افزایش است. هنوز این موارد مدلول دار نبوده، اما باید بیشتر به هشدارها دقت کرد. برای اینکه حالا حدودا محدودیتی نداریم و همه کارها دارد انجام می شود. حال مدارس را هم که می خواهند باز کنند، باید با دقت صورت گیرد. برای اینکه وقتی بیماری بصورت ناگهانی آغاز به اوج گرفتن می کند، جلوگیری از آن خیلی مشکل خواهد بود. بدین سبب باید تا حد ممکن اهتمام نماییم که باردیگر موجی ایجاد نشود.
طبرسی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره خطر بازگشایی های همزمان، اظهار داشت: ما الزامات علمی را مطرح می نماییم، اما الزامات اجرائی در اختیار ما نیست. طبق الزامات علمی، تا زمانیکه بالای ۸۰ درصد واکسن تزریق نکردند و دو هفته از واکسیناسیون آن ۸۰ درصد نگذشته، اتفاق خاصی نیفتاده و همه افراد مستعد بوده و چرخه بیماری می تواند وجود داشته باشد. حتی بعد از آن که ۸۰ درصد را واکسینه میکنید، در نمونه هایی مانند انگلیس می بینید که کماکان روزی ۴۰ هزار مبتلا و ۱۶۰ مرگ دارید. بدین سبب همه این اقدامات به مفهوم منتفی شدن کووید نیست. بدین سبب در فضاهای بسته و در جامعه نیاز به الزامات بهداشتی داریم.
وی اشاره کرد: یکی از الزامات بهداشتی مسافرت نکردن است. متاسفانه دراین زمینه موفق نبودیم. افرادی که به خارج از کشور می روند. در طول این مدت تعداد زیادی افراد برای مراسم اربعین رفتند، تعداد زیادی از افراد به ترکیه رفتند و...، وقتی این افراد بازمی گردند، هنوز غربالگری مناسبی نداشتیم. بر این اساس احتمال ورود بیماری از مرزها را جدی می کند. اینکه بیماری در نیمه های شرقی و غربی و لب مرزها مقداری بالا رفته، ممکنست علتش همین باشد. با اهمیت ترین اقدام هم این است که نظام تست گیری را قوی کرده و افزایش واکسیناسیون داشته باشیم. تا زمانیکه واکسیناسیون به بالای ۸۰ درصد نرسیده، صحبت از بازگشایی بدون محدودیت می تواند بسیار خطرناک باشد.
وی در پاسخ به سوال دیگر ایسنا، درباره نگرانی از جهش های جدید، اظهار داشت: خوشبختانه در دنیا جهش خاص جدیدی اتفاق نیفتاده است که مورد توجه قرار گیرد. تنها جهش مهم فعلا همان ویروس دلتاست و برخی کشورها گونه های جهش یافته ای در خود دلتا گزارش کردند، اما جز این ویروس جدیدی نداریم که مورد خطر باشد. البته اگر بخواهیم بدون محدودیت بازگشایی نماییم، خطرناکست.
طبرسی اظهار داشت: هنوز اتفاق خاصی در حوزه پیشگیری نیفتاده که بطورمثال ظرفیت هواپیماها ۱۰۰ درصد شود یا مسافرت ها و ویژه مسافرت های خارجی باز شود. حالا خیلی از مردم مسافرت خارجی را شروع کردند که خطرناکست. بطورمثال جایی مانند ترکیه در اوج بیماری است و بیشتر مسافرانی که می روند و برمیگردند، بیمار میشوند و بیماری را می آورند و انتقال می دهند. حال نمیدانیم که در آنجا جهش جدیدی هست یا خیر و طول می کشد که جهش را شناسایی نماییم. بدین سبب اینها مواردی است که تا زمانیکه به واکسیناسیون ۸۵ درصدی نرسیدیم باید رعایت نماییم.
منبع:

1400/08/04
22:00:44
5.0 / 5
220
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , واكسن
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک