در گفت وگو با اپتیك مطرح شد

میزان اثرگذاری واکسن آبله بر آبله میمونی

میزان اثرگذاری واکسن آبله بر آبله میمونی به گزارش اپتیک یک اپیدمیولوژیست با اشاره به اینکه هنوز نمی دانیم که آبله میمون می تواند به پاندمی و همه گیری در جهان بدل شود یا خیر، اظهار داشت: آبله میمونی یک بیماری ویروسی بوده و توسط ویروس آبله میمون ایجاد می شود که یکی از اعضای خانواده ویروس های آبله است.دکتر مسعود یونسیان در گفتگو با ایسنا، درباره بیماری آبله میمونی که تابحال در ۱۲ کشور جهان مواردی از آن گزارش شده است، اظهار داشت: آبله میمونی یک بیماری ویروسی بوده و توسط ویروس آبله میمون ایجاد می شود که یکی از اعضای خانواده ویروس های آبله است. افرادی که به این بیماری مبتلا می شوند، بثورات پوستی و تاول هایی روی برخی نقاط پوست شان ایجاد می شود و تماس با افراد آلوده می تواند منجر به انتقال و سرایت این بیماری شود.

وی با اشاره به اینکه به نظر می آید آبله میمونی خیلی شدید نباشد و حداقل گزارشات اولیه آن حکایت از شدت بالای این بیماری ندارند، اظهار داشت: باید منتظر بمانیم تا اطلاعات بیشتری از این بیماری منتشر شود و ببینیم که مبتلایان چه سرنوشتی پیدا می کنند.

یونسیان اظهار داشت: باید توجه کرد که برخی بیماری های ویروسی بازپدید هستند؛ یعنی در گذشته بودند، از بین رفتند و هم اکنون باردیگر ظاهر شدند و ما از آنها دانش قبلی داریم. بیماری آبله میمونی هم جزو بیماری های بازپدید به حساب می آید که در سالهای گذشته میزانی از شیوع را داشته است. با این وجود حالا در شرایط جدید شیوع این بیماری باید منتظر باشیم تا اطلاعات بیشتری کسب شود.

وی درباره امکان انجام واکسیناسیون ضد آبله میمونی، اظهار داشت: آنچه که حالا درباره جلوگیری از آبله میمونی مطرح شده، این است که کسانیکه واکسن آبله تزریق کرده اند تا درجات قابل توجهی در مقابل آبله میمونی هم مصون هستند، اما اینطور نیست که واکسن اختصاصی این بیماری باشد. واکسن آبله به صورت غیر اختصاصی میزان مصونیت بدن را در مقابل آبله میمونی تا درجات قابل توجهی بالا می برد.

این اپدمیولوژیست با اشاره به اینکه هنوز نمی دانیم که آبله میمونی می تواند به پاندمی و همه گیری در جهان بدل شود یا خیر، اظهار داشت: بهترین کاری که معمولاً باید برای مقابله با بیماری های نوپدید و بازپدید انجام داد، مراقبت است. مراقبت به این معنا که داده های در رابطه با بیماری را به صورت مرتب و سیستماتیک ثبت کرده و در زمان ها و مکان های مختلف باهم مقایسه کرده و بسته به اطلاعاتی که کسب می نماییم، در زمان مناسب مداخله نماییم. برای همه بیماری های واگیر نمی توان نسخه واحدی پیچید. البته الفبای کار که همان مراقبت و تصمیم گیری بموقع و مرحله به مرحله بر مبنای داده های متقن است، یکسان است. مسؤلان وزارت بهداشت باید سیستم مراقبت را با استفاده از ابزارها و تکنولوژی های روزآمد در کشور توسعه داده و از این بستر برای تهیه اطلاعات استفاده کنند.

یونسیان با اشاره به اینکه مسئولیت این مراقبت در کشور ما با سیستم شبکه بهداشتی است، اظهار داشت: متاسفانه سیستم های شبکه بهداشت روزآمد نبوده و با فناوری اطلاعات به اندازه کافی همخوان نیستند که باید در این حوزه توجه گردد.

منبع:

1401/03/01
11:54:39
5.0 / 5
219
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پوست
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک