اپتیک optlab

مشاهده تعامل سلول های عصبی برای نخستین بار

مشاهده تعامل سلول های عصبی برای نخستین بار اپتیك: تهران- محققان دانشگاه یو. سی. ال. ای آمریكا با استفاده از یك فرآیند توانستند نقطه ارتباط سیناپس ها و نوعی از سلول های مغزی موسوم به آستروسیت را در مغز موش به صورت زنده مشاهده كنند. این سلول ها مانع بروز اختلالات عصبی همچون بیماری آلزایمر، هانتینگتون و لوگهریك می شوند.


به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از آسوشیتدپرس، محققان به صورت خاص نحوه پیام رسانی نورون ها به یكدیگر و انتقال پیام ها با استفاده از سیناپس ها را در مغز هشت موش زنده بررسی كردند و توانستند شیوه ارتباط فیزیكی سیناپس ها و آستروسیت ها و تاثیر این ارتباط را بر اختلالاتی مانند هانتینگتون و آلزایمر مطالعه كنند.
محققان به منظور بزرگنمایی سلول های مغزی و مشاهده آنچه با استفاده از روش های قبلی قابل مشاهده نبود، در این فرآیند جدید رنگ های مختلف را از یك لنز عبور دادند. این ابزار جدید امكان تجربیاتی را فراهم می كند كه محققان از سال ها قبل به دنبال آن بوده اند. برای مثال اكنون می توان نحوه تاثیرگذاری صدمه های مغزی بر تعامل آستروسیت ها و نورون ها را به صورت زنده مطالعه كرد.
متخصصان در این تحقیقات دریافتند آستروسیت ها نقش مهمی در عملكرد مغز برعهده دارند و اختلالات عصبی را هم تحت تاثیر قرار می دهند. اما هنوز نحوه انجام این امور توسط آستروسیت ها مشخص نشده است.
نتایج این تحقیقات راهگشای درمان اختلالات عصبی همچون بیماری آلزایمر، هانتینگتون و لوگهریك است.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Neuron انتشار یافته است.
علمی (6)**9259**1440


1397/01/19
14:10:23
5.0 / 5
5723
تگهای خبر: آلزایمر , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک