اپتیک optlab
یك متخصص دندان پزشكی كودكان عنوان كرد؛

علت پوسیدگی دندان های كودكان، توزیع دهان شویه به تنهایی كافی نیست

علت پوسیدگی دندان های كودكان، توزیع دهان شویه به تنهایی كافی نیست اپتیك: یك متخصص دندانپزشكی كودكان با اشاره به اهمیت سلامت دهان كودكان، اظهار داشت: تغذیه نامناسب دوران شیرخوارگی و مسواك نزدن كودكان، كه بعضاً ضرورتی به انجام آن نمی بینند، سبب پوسیدگی دندان ها می گردد.به گزارش اپتیك به نقل از مهر، دكتر ناهید عسكری زاده در آستانه برگزاری همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشكان عمومی ایران، اظهار نمود: هدف اصلی برگزاری همایش سلامت دهان، ارتقاء سلامت دهان سطح جامعه و همینطور توجه دندان پزشكان به سلامت دهان مردم است.
عضو هیئت علمی دانشكده دندان پزشكی دانشگاه آزاد اسلامی، اضافه كرد: بزودی جلساتی را مستقیما با خود مردم و با مراكز آموزش و پرورش خواهیم داشت كه این آموزش ها در سطح جامعه فراگیر شود. رسیدن به این اهداف، زمانی زیادی می خواهد كه امیدواریم بتوانیم با برنامه ریزی های درست و استفاده از كارشناسان خبره گام های موثری را در این زمینه برداریم.
وی همینطور خاطرنشان كرد: آمار پوسیدگی دندان در كودكان با عنایت به گزارش های وزارت بهداشت، بسیار بالاست. من هم با عنایت به تجربه ای كه دارم به وفور شاهد پوسیدگی دندان های كودكان كم سن و سال بوده ام.
عسكری زاده اظهار داشت: حتی كودكان در سنین ۲ تا ۳ سالگی هم درگیر این مسئله هستند. رفع این مسئله نیازمند یك اقدام همگانی است كه بتوانیم آموزش ها را از همان سنین كودكی آغار نماییم. حتی می بایست آموزش های سلامت دهان و دندان را پیش از تولد نوزاد آغاز كرد كه باید مادر با رجوع به مراكز درمانی این آموزش را ببینند.
این متخصص دندان پزشكی كودكان اظهار نمود: طرح دهان شویه وارنیش فلوراید از مدت ها قبل توسط وزارت بهداشت و وزارت آموزش و پرورش در مدارس شروع شده است اما با این وجود پوسیدگی دندان های كودكان و نوجوانان از دغدغه های مهم در این حوزه می باشد. توزیع دهان شویه در مدارس به تنهایی كافی نیست و می بایست پیش از هرچیزی گروه های هدف مان را بشناسیم.
وی ادامه داد: آموزش هایی را باید به مادران آبستن در مورد بهداشت دهان نوزاد داده شود. این آموزش ها اول از خود مادر شروع می گردد. در واقع مادر می بایست در ابتدا مراقبت از خویش را در دوران حاملگی بیاموزد، زیرا دوران حاملگی شرایط سختی است و درمان ها هم به طبع سخت تر می شوند بنابراین افراد می بایست مرتب به دندانپزشك خود رجوع كنند. ثابت شده اگر دهان مادر پر از میكروب های پوسیدگی زا باشد و به آن رسیدگی نشود این امكان وجود دارد كه پس از زایمان به نوزادش هم انتقال یابد. در دوران حاملگی با عنایت به ترشح هورمون هایی كه در بدن مادر اتفاق می افتد؛ مستعد بیماری های زیادی همچون بیماری های لثه خواهند بود كه با رعایت بهداشت می توان از بروز آنها جلوگیری كرد.
عضو كمیته سلامت دهان انجمن دندانپزشكان عمومی ایران اظهار داشت: آموزش هایی هم در مورد تغذیه شیرخوارگی نوزاد وجود دارد. از زمان رویش دندان های كودك باید به بهداشت دهان و دندان ایشان توجه ویژه ای داشت و مرتب دهان و دندان های نوزاد را شستشو دهند و همینطور تا پیش از یك سالگی نوزاد، حتماً برای چك آپ به دندانپزشك رجوع كنند تا سفارش های لازم به آنها داده شود.
وی اضافه كرد: پس از یك سالگی می بایست شیر شبانه نوزاد را كمتر كرد و حتی الامكان از دادن شیرخشك به نوزاد پرهیز كرد و اگر این مسئله رعایت نشود در سنین ۲ تا ۳ سالگی با پوسیدگی های وسیع دندان های كودك مواجه می شویم و گاها در سن ۴ سالگی مجبور به كشیدن دندان های كودكان هم خواهیم شد.
عسكری زاده خاطرنشان كرد: برخلاف باور عوام، تابحال هیچ مدركی در خصوص پوسیدگی دندان بر اثر قطره آهن وجود ندارد و صرفا یك تغییر رنگ موقتی بوجود می آورد و در صورتی كه مادر به صورت مرتب به بهداشت دهان و دندان كودك رسیدگی كند، ظرف چند ماه می تواند تغییر رنگ دندان های كودك را هم برطرف كند.
این متخصص دندان پزشكی كودكان در آخر اظهار داشت: تغذیه نامناسب دوران شیرخوارگی و مسواك نزدن كودكان كه بعضاً ضرورتی به انجام آن نمی بینند، سبب پوسیدگی دندان های كودكان می گردد.
همایش سلامت دهان انجمن دندانپزشكان عمومی ایران ۲۷ تا ۲۹ تیر ماه ۹۷ در هتل المپیك تهران برگزار می گردد.

1397/03/01
19:07:45
5.0 / 5
4492
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک