اپتیک optlab
رئیس سازمان نظام پرستاری مطرح كرد؛

چالش های پیش روی پرستاران، انتقاد از تربیت مراقب سلامت

چالش های پیش روی پرستاران، انتقاد از تربیت مراقب سلامت اپتیك: رئیس كل سازمان نظام پرستاری از تصمیم گیری برای تربیت رشته ای تحت عنوان مراقبت سلامت به شدت انتقاد نمود و اظهار داشت: ۸۰ درصد خدمات این رشته موازی با پرستاری است.به گزارش اپتیك به نقل از مهر، دكتر اصغر دالوندی روز چهارشنبه در نشست خبری به تشریح مهمترین اقدامات سازمان نظام پرستاری در دوره جدید اشاره نمود و اظهار داشت: سازمان نظام پرستاری در گذشته همواره با حاشیه هایی مواجه بوده كه نتوانسته به سمت اهداف خودش پیش برود. از همین رو ما سعی كردیم برنامه ها و اهداف خویش را بر مبنای پژوهش و كارهای علمی عرضه دهیم؛ به صورتی كه نخستین اولویت بنده پس از انتخاب بعنوان رئیس سازمان، پژوهش بوده است تا صحبت های خودمان را مبتنی بر شواهد، آمار و تحقیق مطرح نماییم.
رئیس كل سازمان نظام پرستاری با تاكید بر سمت و سوی سازمان نظام پرستاری به آموزش نیروهای پرستاری خاطرنشان كرد: متأسفانه نقش پرستاران در آموزش مغفول مانده، درحالی كه نیروهای پرستاری سهم بسزایی در آموزش به مردم دارند. از همین رو می خواهیم این نقش را در جامعه پرستاری پررنگ تر نماییم.
دالوندی با عنوان این مطلب كه همواره پرستاری را متهم می كنند كه همواره به دنبال «گرفتن» هستند، تصریح كرد: از همین رو در دوره جدید با بهره مندی از برترین اساتید حوزه كارآفرینی و فناوری، می خواهیم نقش پرستاری را در حوزه های كارآفرینی پررنگ تر نماییم.
وی از تأسیس مركز رشد و توسعه سازمان نظام پرستاری پس از گذشت ۱۴ سال از تشكیل این سازمان بعنوان یكی از اقدامات دوره جدید نام برد و اظهار داشت: تولید معاونت پارلمانی و حقوقی هم در جهت تعامل بیشتر با نمایندگان مجلس صورت گرفته است.
رئیس كل سازمان نظام پرستاری اضافه كرد: وقتی گفتمان ما علمی و حرفه ای باشد، خیلی از یخ ها آب می شود، چونكه ما بنایی بر توهین نداریم، بلكه به دنبال تعامل دوجانبه با وزارت بهداشت هستیم.
دالوندی در ادامه به چالش های پیش روی پرستاری اشاره و خاطرنشان كرد: پس از داستان پرستار بیمارستانی، ما تلاش كردیم این مسئله را به جایی برسانیم كه خاتمه یافته تلقی شود و این دفعه هم در قالب آزمون سراسری، تلاش هایی برای تربیت پرستار بیمارستانی صورت گرفته كه متأسفانه مورد قبول ما نیست، چونكه ما توافق كرده بودیم كه هیچگاه پرستاران بیمارستانی بر مبنای زیرساخت ها و جذب هیأت علمی صورت بگیرد كه هیچ كدام از این توافق ها اعمال نشد.
وی چالش دیگر حوزه پرستاری را مبحث تربیت مراقبت سلامت عنوان نمود و اضافه كرد: تصمیمی كه برای تربیت مراقب سلامت صورت گرفته درواقع موازی كاری با خدمات پرستاری است، چونكه بر مبنای آنچه كه عنوان می شود، ۸۰ درصد خدمات مراقب سلامت، موازی با خدمات پرستاری است.
رئیس كل سازمان نظام پرستاری افزود: چه مفهوم دارد كه وقتی پرستاری هست، ما مراقب سلامت تربیت نماییم.
به گفته دالوندی، این تصمیم سبب تولید تنش بزرگی در جامعه پرستاری شده و ما به شدت مخالف این رشته هستیم، ولی در عین حال مراقب سلامت را بعنوان یك جایگاه شغلی قبول داریم كه پرستاران هم می توانند این جایگاه اشغال كنند.
وی در ادامه به نقش پرستاری اشاره نمود و اظهار داشت: چرا یك بهورز در روستا می تواند ۴۷ قلم دارو تجویز كند اما یك كارشناس پرستاری نمی تواند یك آسپرین به بیمار بدهد، درحالی كه ما می خواهیم در بحث خودمراقبتی و پیشگیری از بیماری ها، همراه نظام سلامت باشیم.

1397/05/18
18:12:47
5.0 / 5
5212
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک