اپتیک optlab
محققان اسپانیایی پی بردند؛

بین چاقی و بیماری آسم ارتباط متقابل وجود دارد

بین چاقی و بیماری آسم ارتباط متقابل وجود دارد اپتیك: محققان از سالیان قبل به این نتیجه رسیده اند كه چاقی باعث افزایش ریسك مبتلا شدن به آسم می شود، اما تحقیق جدید نشان داده است امكان دارد عكس این مورد هم صحیح باشد.به گزارش اپتیك به نقل از مهر، محققان اسپانیایی دریافتند افراد مبتلا به آسم در معرض ریسك بالا چاقی قرار دارند، بویژه افرادی كه در بزرگسالی مبتلا به این بیماری می شوند و افرادی كه بیماری آسم شان بدون آلرژی است.
دكتر «سوبهابراتا مویترا»، سرپرست تیم تحقیق از موسسه سلامت بارسلونا، در این باره می گوید: «در حال حاضر ما می دانیم چاقی می تواند عامل مبتلا شدن به آسم باشد، كه احیانا ناشی از تغییرات فیزیولوژیكی، متابولیكی یا التهابی است.»
وی در ادامه می افزاید: «در این مطالعه، ما شركت كنندگان را به مدت كافی تحت مطالعه قرار دادیم تا رابطه این دو شرایط را مورد بررسی قرار دهیم.»
محققان در این مطالعه داده های بیش از ۸۶۰۰ نفر را از ۱۲ كشور اروپایی بررسی كردند. هیچ یك از شركت كنندگان در زمان شروع مطالعه چاق نبودند. این شركت كنندگان در دو دوره ۱۰ و ۲۰ ساله تحت مطالعه بودند.
پژوهشگران دریافتند حدود ۱۰ درصد افراد مبتلا به آسم در شروع مطالعه در طول ۱۰ سال بعد چاق بودند.
به گفته مویترا، «یافته های ما نشان داده است رابطه بین این دو وضعیت بسیار پیچیده است و باید تحقیقات بیشتری در این زمینه صورت گیرد. بعنوان مثال ما هنوز نمی دانیم چرا مبتلا شدن به آسم باعث افزایش ریسك چاقی می گردد یا آیا درمان های مختلف آسم بر این ریسك تاثیر دارند.»

1397/06/27
13:36:17
5.0 / 5
4746
تگهای خبر: بیمار , بیماری , درمان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک