اپتیک optlab

پزشك مورد نظر در دسترس نیست

پزشك مورد نظر در دسترس نیست اپتیك: در شهری مانند زنجان كه ترافیك در مركز شهر و نبود پاركینگ استاندارد حرف اول را می زند، رجوع به مطب پزشكان كه بیشتر در قلب شهر تجمیع شده اند، برای بیماران معضل بزرگی است.


خیلی از بیماران و به خصوص كسانی كه توانایی جسمی ندارند مجبورند مسافتی را به صورت پیاده بپیمایند یا این كه در مطب های غیراستاندارد چندین پله را بالا بروند.
چنین اتفاقاتی هم اكنون در زنجان تبدیل به یك روند عادی شده است. هر از گاهی اعتراضاتی از جانب شهروندان و برخی مسئولان مطرح شده و دوباره به محاق فراموشی سپرده می گردد. اما مبحث دیگری كه در این میان مطرح است، آوارگی رجوع كنندگان به خصوص روستاییان برای رجوع به مطب هاست. آن ها ساعت ها جلوی در بسته مطب می نشینند تا نوبت بگیرند. هر چند راهكا رهای مختلفی برای حل این مساله عنوان شده است اما در آخر كار خبری از اقدام عملی نیست.

**ساخت اپلیكیشن
به تازگی در جلسه علنی شورای شهر «عباس راشاد» رئیس كمیسیون عمرانی شورا مبحث تجمیع مطب پزشكان را عرضه داد. وی بر این باور است كه باید شهرك سلامت در شهر تولید شود و مردم را از خیلی از مشكلات درمانی رهانید.
رئیس كمیسیون عمرانی شورای اسلامی شهر زنجان در گفت وگو با همشهری در مورد تولید این شهرك می گوید: 2 مبحث در مورد رجوع مردم به مطب پزشكان وجود دارد؛ اول این كه خیلی از مردم نمی دانند در شهر چه تخصص هایی و در كدام نقطه وجود دارد. خیلی از كسانی كه از روستاها به شهر برای مداوا و رجوع به مطب می آیند نمی دانند كه به كجا رجوع كنند و سردرگم می مانند، ضمن این كه در خیلی از مواقع هم گرفتن نوبت هم كاری زمانبر است.
راشاد با اشاره به این كه با ساخت اپلیكیشنی كه بر روی موبایل قابل نصب باشد می توان خیلی از مشكلات مذكور را حل كرد، ادامه می دهد: با ساخت چنین اپلیكشینی می توان موقعیت استقرار مطب ها و همینطور نوبت دهی را حل كرد.
وی به ساخت شهرك سلامت اشاه و اظهارمی كند: می توان 136 مطب را از مركز شهر به ضلع جنوبی بیمارستان ولی عصر(عج) انتقال داد و شهرك سلامت تولید كرد. هرچند پیش تر این پیشنهاد در دوره مدیریت قبلی دانشگاه علوم پزشكی اعلام شده بود. در آن زمان ما به دنبال تولید شهرك در شرق زنجان یعنی میدان جهاد بودیم و به سراغ بخش خصوصی هم رفتیم، اما به دلایل مختلف نتوانستیم ان را به مرحله عمل برسانیم.
این مسئول به معافیت عوارض به دنبال ساخت این شهرك اشاره می كند و ادامه می دهد: برای تشویق بخش خصوصی معافیت های عوارض شهرداری را در نظر گرفتیم و همچنان منتظر هستیم كه هم بخش دولتی و هم بخش خصوصی برای تولید شهرك مذكور قدم های مثبتی را بردارند.

**طرح تكراری
رئیس دانشگاه علوم پزشكی زنجان هم در واكنش به سخنان راشاد با بیان این كه مبحث ساخت شهرك سلامت در دهه 80 از جانب برخی پزشكان زنجانی عنوان شد، اظهار می كند: برپایه این طرح قرار بود خیلی از امكانات درمانی در این شهرك در دسترس بیماران قرار گیرد.
دكتر «پرویز قزلباش» با اشاره به این نكته كه پس از مطرح كردن طرح شهرك هیچ اقدام خاصی انجام نشد، می افزاید: این در شرایطی است كه چنین شهركی در شهر اصفهان مدت هاست راه اندازی شده و در حال فعالیت است.

**كارشناسی مكان
وی ادامه می دهد: تجمیع خدمات پزشكان هر چند طرح بدی به نظر نمی رسد اما چند نكته در این میان وجود دارد كه نباید از آن ها غافل شد. اول این كه وقتی حرف از تجمیع خدمات در یك نقطه می زنیم، كدام نقطه شهر برای این كار مناسب به نظر می رسد؟ و نكته دوم این كه آیا سرمایه گذاری برای انجام این كار حاضر می گردد و برای بخش خصوصی این كار مقرون به صرفه است؟ چون كه سیاست دولت ورود به این بخش و فعالیت در چنین كارهایی نیست.
قزلباش در ادامه با طرح این سوال كه در شهری مانند زنجان به چند مطب نیازمندیم؟ می گوید: برای تولید مطب در ضلع جنوبی بیمارستان یا هر نقطه از شهر دیگر باید كارشناسی صورت گیرد و هم اكنون اولویت ما تولید 400 تخت در بیمارستان ولی عصر(عج) است. طبق پیش بینی های صورت گرفته باید در عرض 10 سال 1700 تخت به تخت های بیمارستانی اضافه شود كه با اضافه كردن این 400 تخت و 240 تخت در خدابنده می توان امیدوار بود بخش قابل توجهی از مشكلات در این زمینه حل می گردد.

**ایده خوب
رئیس دانشگاه علوم پزشكی زنجان مورد ساخت اپلیكیشن را یك ایده خوب می داند و می گوید: هرچند دیگر نوبت دهی مثل سابق حضوری نیست بلكه به صورت اینترنتی و تلفنی انجام می شود، با این وجود باید دید با ساخت این اپلیكیشن چقدر نوبت دهی ها به روز می گردد و اختلالی در كار پزشكان به وجود نمی آید.

زهرا هادیلو، همشهری استانهای زنجان، همدان و قزوین
9646/8068


1397/07/30
12:15:50
5.0 / 5
5119
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک