اپتیک optlab

اطلس مغز تدوین می گردد

اطلس مغز تدوین می گردد اپتیك: تهران - محققان دانشگاه هاروارد با استفاده از فناوری های تصویربرداری بسیار پیشرفته نخستین اطلس سلولی یكی از مهم ترین بخش های مغز موش را تدوین كردند.


به گزارش روز شنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، در این تحقیقات بیشتر از یك میلیون سلول در بخشی از مغز موش با ابعاد 2 میلی متر در 2 میلی متر در 0.6 میلی متر مورد بررسی قرار گرفت و علاوه بر شناسایی 70 گونه مختلف از نورون ها، موقعیت مكانی و كاركردهای مختلف هریك از این سلول ها شناسایی شد.
این رویكرد برای نخستین بار امكان مشاهده نحوه ساماندهی ساختار سلولی، كاركردی و مولكولی مغز را به صورت همزمان در اختیار می گذارد و امكان درك رفتارهای مختلف را به روشی بی سابقه فراهم می آورد. نكته قابل توجه این فناوری، امكان استفاده از آن در هر بخشی از مغز است.
ساختار سلولی مغز بر خلاف سایر اندام ها، متقارن نیست و در نتیجه باید برای درك آن، نحوه ساماندهی سلول های مغز هم به درستی درك شود. اما روش های متداول تحقیقاتی كه با استفاده از نمونه برداری انجام می شود، امكان مطالعه سلول های مغز را در ساختار سه بعدی واقعی آن فراهم نمی نماید. در واقع در این روش ها نمی توان ساختار و عملكرد سلول ها را در محل واقعی آن ها و در مجاورت سایر انواع سلول ها مورد بررسی قرار داد.
محققان امیدوارند با استفاده از این شیوه جدید بتوانند تمام سلول های مغز، عملكرد و ساختار مولكولی هریك از آن ها را همان گونه كه در مغز ساماندهی شده اند، شناسایی كرده و اطلس كامل مغز را تدوین كنند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Science منتشر گردید.
علمی (6)**9259**1440


1397/08/14
12:13:56
5.0 / 5
5583
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک