اپتیک optlab
رییس مركز پزشكی حج و زیارت:

ایران در منا بیمارستان صحرایی مستقر می كند

ایران در منا بیمارستان صحرایی مستقر می كند اپتیك: رئیس مركز پزشكی حج و زیارت جمعیت هلال احمر ایران اعلام نمود: ایران به منظور كمك به حفظ سلامت و درمان حجاج، بیمارستان صحرایی در عرفات و منا دایر می كند.


به گزارش اپتیك به نقل از مهر، محمدتقی حلی ساز در مكه مكرمه اظهار داشت: ایران تنها كشوری است كه عربستان سعودی از گذشته به آن اجازه برقراری بیمارستان در منا و عرفات را می دهد.

وی ادامه داد: ایران در این بیمارستان، علاوه بر درمان حجاج خویش، به عربستان سعودی نیز در درمان حجاج سایر كشورها در این منطقه كمك می نماید.

حلی ساز اشاره كرد: ما امسال با تمام تجهیزات و امكانات در آنجا مستقر می شویم و به هر میزان كه حجاج بازگشت كنند، توان خدمات دهی به آنان را داریم.

وی در این زمینه از استقرار تجهیزات لازم برای انجام انواع آزمایشهای پزشكی و ویزیتهای تخصصی برای حجاج در بیمارستان ایران در منا آگاهی داد. منا منطقه ای در نزدیكی مكه به طول ۵.۳ كیلومتر و عرض تقریبی ۵۰۰ متر است كه بیشتر از دو میلیون و ۵۰۰ هزار حاجی در روزهای تشریق در ماه ذی الحجه برای انجام مناسك حج همچون سنگ زدن به شیطان (جمره)، قربانی كردن، حلق و تقصیر (تراشیدن موی سر) و برگزاری عید قربان در چادرها بیتوته می كنند.

دهم تا سیزدهم ذی الحجه كه به آن «ایام تشریق» گفته می شود، امسال مصادف با ۲۱ تا ۲۴ مردادماه است. حجاج دو روز قبل از آن، با لباس احرام از مكه به صحرای عرفات و سپس، مشعر می روند.

حلی ساز اظهار داشت: پیش بینی های هواشناسی حكایت از آن دارد كه دمای هوا در روزهای تشریق بین ۴۸ تا ۵۰ درجه سانتیگراد در منطقه منا و عرفات خواهد بود و به همین دلیل، خودرا برای رویارویی با بیماریهایی نظیر گرمازدگی در آنجا آماده می نماییم.

وی آموزش گسترده حجاج، ایجاد تونل سرما و استقرار تجهیزات و امكانات مناسب را همچون اقدامات مركز پزشكی حج ایران برای این ایام برشمرد.

رئیس مركز پزشكی حج وزیارت جمیت هلال احمر اظهار داشت: هم اكنون، داروها و تجهیزات مناسب را بسته بندی كرده، نقشه استقرار در چادرها را كشیده، كولرها را آماده سازی نموده و چندبار هم از منطقه بازدید كرده ایم و همه چیز برای یك عملیات موفق انجام شده است.
حلی ساز، شمار پزشكان و اعضای كادر درمانی ایران را در موسم حج سال جاری ۵۶۰ نفر برشمرد و اشاره كرد: جمهوری اسلامی ایران در طول سالیان متمادی ثابت كرده است به سوژه سلامت زائران بسیار حساس است و برای آن سرمایه گذاری می نماید.

وی اظهار داشت: با همین نگاه، مركز پزشكی سوژه استطاعت جسمی زائران را در ایران مورد بررسی و تایید قرار داده و داروها، تجهیزات و نیروی كافی و مناسب را برای درمان آنان در سرزمین وحی مستقر كرده است.

رئیس مركز پزشكی حج وزیارت تصریح كرد: امسال حدود ۶۰ تن داروی كاربردی در موسم حج را كه بالغ بر ۴۰۰ قلم می شود، در چارچوب ۱۲۰ پالت با هواپیما به عربستان ارسال كردیم.

حلی ساز، استقرار یك بیمارستان، ۹ درمانگاه و پزشكان عمومی در همه هتلهای اسكان زائران ایرانی در مكه و مدینه را از دیگر اقدامات مركز پزشكی حج بیان كرد و اظهار داشت كه علاوه بر اینها، توافق هایی با دولت عربستان برای درمان حجاج ایرانی شده است.

وی اظهار داشت: از زمان استقرار اولین كاروانها در سرزمین وحی تابحال ظرف سه هفته اخیر بیشتر از ۶۰ هزار خدمت درمانی شامل ویزیت، تزریقات، گچ گیری، بستری و سایر خدمات به حجاج ارائه شده است و این روند همچنان ادامه دارد.

رئیس مركز پزشكی حج وزیارت هلال احمر، بالارفتن میانگین سن زائران از ۵۰ به ۵۵ سال را در یكسال اخیر یكی از دلیلهای افزایش مراجعات دانست.

وی اظهار داشت: افراد مسن بسیاری در كاروانهای حجاج حضور دارند به شكلی كه مسن ترین زائر ایرانی حاضر در مكه ۹۹ سال سن دارد.

تابحال بیشتر از ۷۵ هزار زائر ایرانی برای انجام مناسك حج وارد مكه و مدینه شده اند و ورود آنان به سرزمین وحی تا ۱۴ مرداد ادامه دارد.


منبع:

1398/05/11
15:51:44
5.0 / 5
4421
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک