اپتیک optlab
معاون كل وزارت بهداشت:

40 درصد تخت های بیمارستان های خصوصی به سبب قیمت بالا، همیشه خالی است

40 درصد تخت های بیمارستان های خصوصی به سبب قیمت بالا، همیشه خالی است به گزارش اپتیك معاون كل وزارت بهداشت اظهار داشت: 40 درصد تخت های بیمارستان های خصوصی به سبب انحصار در قیمت بالا همیشه خالی است و مردم توان دسترسی به آنها ندارند.


به گزارش اپتیك به نقل از ایسنا، دكتر ایرج حریرچی درباره كمبود تخت های بیمارستانی با اشاره به اینكه مسن شدن جمعیت و شیوع بیماری های غیرواگیر در كشور، نیاز به خدمات در بخش بستری را افزایش خواهد داد، اظهار داشت: با معیارهای موجود تعداد تخت در كشور ما در مقایسه با كشورهای توسعه یافته و هم سطح، به طرز قابل توجهی پایین تر است.

وی در ادامه اضافه كرد: بیشتر از یكی دو دهه است كه سیاست ها و استراتژی های ما حتی المقدور به این سمت است كه خدمات به بخش سرپایی محدود شود و یا خدماتی كه به صورت روزانه در بیمارستان ها ارائه می شود، به مراقبت در منازل منتقل شود و با اعزام پزشكان ادامه روند درمان در منزل بیمار طی شود.

معاون كل وزارت بهداشت با تاكید بر این كه اولویت وزارت بهداشت خدمات سرپایی نسبت به بستری و خدمات در منزل نسبت به خدمات بستری معمول است، اظهار داشت: علاوه بر كمبود تخت بیمارستانی، ما در توزیع تخت ها در كشوری با ۸۳ میلیون جمعیت و یك میلیون و ۶۰۰ هزار كیلومتر مربع مساحت، مشكل داریم.

حریرچی درباب تغییر كاربری تخت های بیمارستانی اظهار داشت: تخت های بیمارستانی جابجا نمی شوند، بلكه استفاده های دیگری از آنها صورت می گیرد و یكی از اشكالات عمده ما بیمارستان های كوچك ۳۲ یا ۶۴ تخته هستند كه مجموعا ۴۷۰ بیمارستان از هزار بیمارستان ما زیر یكصد تخته هستند كه از لحاظ كارآیی مشكل دارند و اشغال تخت پایین و ضریب نیروی انسانی نسبت به تخت، بالایی دارند.

وی اشاره كرد: مدت بستری در داخل بیمارستان های دولتی و خصوصی بیشتر از مدت مورد نیاز است؛ ولی به طور متوسط این مدت نسبت به كشورهای مشابه دیگر پایین تر است.

معاون كل وزارت بهداشت با اشاره به اینكه یكی از اشكالات عمده نظام سلامت در حوزه نقد این است كه همواره ۱۰ درصد اشكال را برجسته می كنند و ۹۰ درصد اقدامات مثبت انجام شده نادیده گرفته می شود، اظهار داشت: بر خلاف تصور، اشغال تخت در بیمارستان های دولتی بیشتر و كاراتر از بیمارستان های بخش خصوصی است و بیمارستان های خصوصی به مدت ۳۰ سال است كه اشغال تخت ۵۹ الی ۶۱ درصد را دارند و همیشه ۴۰ درصد تخت ها به سبب انحصار در قیمت بالا خالی است و مردم نمی توانند دسترسی داشته باشند.

به گفته حریرچی، برخی از مردم در بیمارستان های دولتی نیز با فرانشیز ۵ درصد برای روستایی و ۱۰ درصد برای شهری ها هم مشكل دارند.

وی اضافه كرد: ما تقریبا در كشورمان بیمارستان خیریه به معنای واقعی كلمه كه مختص افراد مستمند و محروم باشد، نداریم و تعرفه این بیمارستانها بطور متوسط سه برابر بیمارستان های دولتی است كه بیمار علاوه بر بیمه باید مابه التفاوت هم بدهد كه در واقع آنها سه چهارم خصوصی را دریافت می كنند و این بیمارستان ها برای اقشار متوسط به بالا قابل دسترسی است.

معاون كل وزارت بهداشت درباب كنترل كیفیت در بیمارستان ها نیز اظهار داشت: كنترل كیفیت و سیستم اعتباربخشی با نظارت های مختلف انجام می شود، اما متاسفانه بیمارستان های قدیمی وضعیت مناسبی نداشتند و بسیاری از اتاق ها ۴ یا ۶ تخته بودند و بعضی از بیمارستان ها، ساختمان اداری یا خوابگاه دانشجویی بودند كه تبدیل به بیمارستان شده بودند.

به گفته وی، پس از طرح تحول سلامت ۴۵ هزار تخت قدیمی بازسازی و ۲۶ هزار تخت جدید بوجود آمد، ولی اقتصاد ملی و اقتصاد درمان حتی در كشورهای غربی ثروتمند نیز اجازه نمی دهد كه اتاق ها اختصاصی باشند مگر در موارد بیماری های خاص كه نیاز به ایزوله شدن دارند.

بنابر اعلام وبدا، حریرچی درباب راهكارهای نوآورانه برای ارتقای بهره وری مثل توریسم سلامت، اظهار داشت: سوژه اصلاح مدیریت و بهره وری و ارتقای كیفیت، اولویت در همه حوزه هاست و اگر این نباشد بیشترین لطمه متوجه خودمان می شود؛ به طور مثال تعطیلات طولانی در روزهای نوروز كه باوجود پیشنهادات مكتوبی در خصوص كمتر شدن آنها كه دادیم، عملیاتی نمی گردد و در روزهای تعطیل ما ناچاریم با تحمیل كشیك های مضاعف به كادر درمان، ارائه خدمات را داشته باشیم.

معاون كل وزارت بهداشت اشاره كرد: ما از توریسم درمانی استقبال می نماییم حتی بعضی از بیمارستان های دولتی اعتباربخشی داخلی و بین المللی برای جذب بیماران خارجی گرفتند. در دوران برجام كه مشكلات اخیر وجود نداشت، با ۱۲۰ شركت از كشورهای گوناگون برای بیمارستان سازی تفاهم نامه به امضا رسید كه متاسفانه به سبب اینكه بیمارستان سازی پرهزینه و زمان بر است، بیشتر آنها با شرایط اقتصادی فعلی عملیاتی نشد.

منبع:

1398/06/26
14:49:09
5.0 / 5
4143
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک