اپتیک optlab

كمبود تجهیزات حیاتی در مراكز درمانی

كمبود تجهیزات حیاتی در مراكز درمانی به گزارش اپتیك دبیر علمی سیزدهمین كنگره بین المللی آنستزیولوژی، مراقبت های ویژه و مدیریت درد با اشاره به كمبود و در مواردی نبود برخی تجهیزات پزشكی حیاتی در مراكز درمانی كشور، دستگاه قلب و ریه مصنوعی(ECMO) را یكی از این تجهیزات دانست كه كمبود آن جان بیماران را تهدید می كند.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دكتر اتابك نجفی روز شنبه در نشست خبری سیزدهمین كنگره بین المللی آنستزیولوژی، مراقبت های ویژه و مدیریت درد اظهار نمود: یكی از دستگاه هایی كه در كشور با كمبود آن مواجه هستیم، دستگاه 'قلب و ریه مصنوعی' (ECMO) است كه به آن دستگاه 'گردش خون برون پیكری' هم گفته می گردد.
وی اضافه كرد: این دستگاه برای بیماران نیازمند پیوند قلب به كار برده می گردد و بیمار را تا زمانی كه قلب پیوندی مورد نیاز مهیا شود، زنده نگه می دارد.
متخصص بیهوشی و استاد دانشگاه علوم پزشكی تهران اظهار داشت: همینطور اگر عملكرد طبیعی ریه فردی در اثر یك بیماری مختل شود یا ریه او از كار بیفتد، این دستگاه به بیمار كمك می نماید تا زمان ترمیم و احیای مجدد ریه، زنده بماند.
نجفی با اشاره به اینكه از نظر تامین این دستگاه از كشورهای منطقه عقب هستیم، ادامه داد: در ایران تنها در دو مركز این دستگاه وجود دارد، این درحالی است كه در كشور عربستان در 21 مركز این دستگاه تهیه شده است و در كشورهای اروپایی هم به مقدار مورد نیاز وجود دارد.
وی همینطور از نبود دستگاه های 'مانیتورینگ همودینامیك' (DIVM) برای اندازه گیری برونده قلبی و مقاومت عروقی در كشور اطلاع داد و اظهار داشت: در حین بیهوشی در جراحی ها، بیمار بی دفاع ترین حالت زندگی خویش را دارد و در واقع هوشیاری، قدرت تنفس و قدرت حركت عضلات از او گرفته می گردد و در چنین شرایطی جراحی سختی هم روی بدن انجام می گردد كه سلامت قلب و ریه ها و حتی جان بیمار را به خطر می اندازد.
نجفی با اشاره به اینكه برخی كشورهای منطقه دستگاه های مانیتورینگ همودینامیك را به تعداد مورد نیاز دارند، ادامه داد: به جهت اینكه بیمار صدمه های قلبی و ریوی نداشته باشد، باید مانیتورینگ قلب و ریه و عروق بیمار در حین بیهوشی و جراحی انجام شود اما به علت نبود این دستگاه در مراكز درمانی كشور امكان انجام این كار وجود ندارد و جان بیماران با خطر مواجه می باشد.
وی اظهار داشت: با ورود تكنولوژی های جدید به كشور و فراهم شدن امكان مانیتورینگ قلب و ریه بیماران در حین جراحی می توان تجویز خون و فراورده های خونی را به حداقل رساند؛ تجویز خون مانند انجام پیوند یك عضو سنگین است، سلول های غریبه وارد بدن بیمار می گردد و می تواند واكنش های شدیدی را تولید كند كه در مواردی به عوارض مغزی، قلبی و ریوی و حتی مرگ بیمار منجر می گردد.
نجفی همینطور به نبود دستگاه 'ترومبوالاستومتری' (ROTEM) برای ارزیابی انعقادی هم اشاره كرد و اظهار داشت: نمونه های ابتدایی این دستگاه و تنها در چند مركز در كشور ما موجود است؛ این درحالی است كه در صورت تامین نمونه های پیشرفته و به اندازه كافی در مراكز درمانی می توان با تجویز صحیح فراورده های انعقادی از خونریزی های مغزی و عوارض ناشی از پیشگیری كرد.
وی از كمبود دستگاه های 'بررسی اكسیژناسیون بافتی' (INVOS) و 'اندازه گیری فشار داخل جمجمه' (ICPM) هم انتقاد كرد و اظهار داشت: به طور كلی این دستگاه ها دارای قیمتی بالای یك میلیارد تومان هستند و از آنجائیكه در تعرفه ها و پوشش بیمه ای، این نوع خدمات تعریف نشده اند، سازمان های بیمه گر هزینه های این خدمات را پوشش نمی دهند و بنابراین بیمارستان ها و مراكز درمانی هم تمایل زیادی به تهیه این دستگاه ها نشان نمی دهند.
نجفی اضافه كرد: این درحالی است كه شاهد تعداد بسیار زیادی از دستگاه های 'ام آر آی 3تسلا' در مراكز درمانی هستیم كه نیازی به آنها نیست؛ حتی در انگلیس این گونه دستگاه ها با این میزان دقت بالا استفاده نمی شود و فقط دستگاه ام آر آی یك تسلا كاربرد دارد.
وی ادامه داد: در ایران به علت اینكه بیمه ها این خدمات را پوشش می دهند، این گونه دستگاه ها به رغم قیمت بالایی كه دارند وارد كشور می شوند و استفاده از این دستگاه ها به میزان زیادی حتی در شرایطی كه نیازی به آن نیست، تجویز می شود؛ این درحالی است كه به علت نبود دستگاه های باارزشی كه ذكر شد، سالانه تعداد قابل توجهی از بیماران جان خویش را از دست می دهند.

**تعرفه های بیهوشی
دكتر علیرضا سلیمی رئیس انجمن بیهوشی ایران و قائم مقام نظام پزشكی استان تهران هم در این نشست به مبحث تعرفه های بیهوشی پرداخت و اظهار داشت: تعرفه ها از مشكلات سال قبل متخصصان بیهوشی بود كه انجمن بیهوشی پیگیر آن بود و به تازگی سازمان نظام پزشكی كشور به عنوان متولی صنفی تمام تخصص ها وارد این عرصه شده است و برای رفع مشكلات تعرفه ای برخی رشته ها اقداماتی را در دست انجام دارد.
وی اضافه كرد: قرار است سازمان نظام پزشكی ترجمه كتاب ارزش نسبی خدمات پزشكی را بدون هیچ كم و كاستی انجام داده و برای اجرا عرضه دهد.
سلیمی با اشاره به اینكه تعداد چهار هزار متخصص بیهوشی در كشور مشغول ارائه خدمات هستند، اظهار داشت: متخصصان بیهوشی خواستار انجام یك كار كارشناسی و رعایت عدالت بین رشته ای در تعیین تعرفه های پزشكی هستند.

** كنگره بیهوشی
دكتر افشین جعفرزاده دبیر اجرایی سیزدهمین كنگره بین المللی آنستزیولوژی، مراقبت های ویژه و مدیریت درد هم از برگزاری این كنگره در ایام 15 تا 17 آذرماه اطلاع داد و اظهار داشت: این كنگره بیش از دوهزار شركت كننده خواهد داشت و علاوه بر عرضه تازه های علمی در این زمینه با هدف ارتقای سطح دانش متخصصان این حوزه، به موضوعاتی مانند اخلاق پزشكی، مسائل حقوقی و مشكلات صنفی هم پرداخته می گردد.
وی با اشاره به اینكه متخصصان داخی و خارجی از كشورهای فرانسه، آلمان، انگلیس، اسپانیا و سوئیس در این كنگره حضو خواهند داشت، اضافه كرد: 250 مقاله به كنگره ارسال شده كه از این تعداد 80 مقاله به صورت سخنرانی عرضه می گردد.
جعفرزاده با یادآوری اینكه هدف ما رسیدن به بهترین سطح علمی در حوزه بیهوشی طی پنج سال آینده در منطقه است، اظهار داشت: بیهوشی نسبت به سایر رشته های پزشكی، رشته ای نوپا به حساب می آید كه در ایران قدمتی حدود 60 سال دارد با این حال از رشد خوبی برخوردار بوده اما با این حال نیاز به كار بیشتری دارد.
سیزدهمین كنگره بین المللی آنستزیولوژی، مراقبت های ویژه و مدیریت درد در ایام 15 تا 17 آذرماه در مركز همایش های برج میلاد برگزار می گردد.
علمی**1834
خبرنگار: ناهید شفیعی**انتشار: محتشمی پور

 

1396/09/04
22:30:13
5.0 / 5
5250
تگهای خبر: بیمار , بیمه , پزشك , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک