اپتیک optlab

ساخت سامانه رهایش دارو برای كنترل التهاب چشم در كشور

ساخت سامانه رهایش دارو برای كنترل التهاب چشم در كشور پژوهشگران دانشگاه صنعتی امیركبیر موفق شدند سامانه ای هیبریدی هیدروژل فیبروئین ابریشم - نانوذرات كیتوسان را برای رهایش داروی دگزامتازون بمنظور كنترل التهاب چشم طراحی نمایند.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، محمد اکرمی حسن کهل، فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی امیرکبیر و مجری طرح «ساخت و مشخصه یابی سامانه هیبریدی هیدروژل فیبروئین ابریشم - نانوذرات کیتوسان جهت رهایش داروی دگزامتازون برای کنترل التهاب چشم» عنوان کرد: دارورسانی به چشم یکی از موضوعات مورد توجه در مهندسی پزشکی است.

وی با تاکید بر اینکه به سبب وجود محدودیت ها و ناکارآمدی هایی که در روش های مرسوم دارورسانی برای درمان بیماری های چشم وجود دارد، اظهار داشت: همین طور قیمت بالای داروهایی که باید به صورت مکرر مورد استفاده قرار بگیرند، طراحی سیستم رهایش دارو جهت آزادسازی دارو در موضع لطمه برای کاهش دوز مورد استفاده، جلوگیری از عوارض دارو، تزریق مکرر و کاهش هزینه‏ های درمان، طراحی سیستم مناسب رهایش دارو امری ضروری بنظر می رسد.

به گفته محقق دانشگاه صنعتی امیرکبیر، درهمین راستا، در این پژوهش سامانه هیبریدی زیست‏ سازگار جدیدی بر پایه‏ هیدروژل فیبروئین ابریشم-نانوذرات کیتوسان حاوی داروی دگزامتازون بمنظور کنترل و بهبودی بیماری ‏های التهابی چشم ارائه شد.

وی اشاره کرد: تا حالا پژوهش ‏های مختلفی در زمینه استفاده از فیبروئین ابریشم و نانوذرات کیتوسان به صورت مجزا برای بافت های مختلف انجام شده است، اما تا حالا پژوهشی از اثر هم‏زمان این دو سامانه به صورت هیبریدی برای بافت چشم بررسی نشده است.

اکرمی اشاره کرد: مهم ترین نوآوری این پژوهش ساخت سامانه رهایش پایدارتر و کنترل شده تر است تا داروی دگزامتازون در مقدار مناسب و در مدت زمان طولانی‏ تر در دسترس بیمار قرار بگیرد.

وی با اشاره به روش کار خود در این پژوهش اظهار داشت: در این پژوهش سامانه هیبریدی زیست فعال جدیدی بر پایه‏ هیدروژل فیبروئین ابریشم – نانوذرات کیتوسان حاوی داروی دگزامتازون بمنظور کنترل و بهبودی بیماری‏ های التهابی چشم ارائه شد.

مجری طرح افزود: در ابتدا نانوذرات کیتوسان و نمونه بهینه برگزیده شد و سپس تحت آزمون‏ های مشخصه ‏یابی ازجمله طیف سنجی مادون قرمز، پراکنش نور دینامیک و پتانسیل زتا قرار گرفت و نانوذرات کیتوسان حاوی داروی دگزامتازون ساختیم تا نرخ و مدل رهایش داروی دگزامتازون را به دست بیاوریم.

به گفته اکرمی، بعد از تخلیص فیبروئین ابریشم طی پروسه صمغ ‏زدایی، سامانه ‏های هیدروژلی و هیبریدی نهایی آماده شد و آزمون‏ های مشخصه ‏یابی ازجمله طیف سنجی مادون قرمز، تخلخل‏ سنجی، نرخ جذب آب، نرخ تورم، رهایش داروی دگزامتازون و نرخ تخریب برون ‏تنی بر روی سامانه ‏های ساخته شده انجام شد.

به گفته وی، تصاویر میکروسکوپی الکترونی نشان از وجود تخلخل‏ های باز با اتصالات درونی بود که آزمون‏ های طیف سنجی مادون قرمز، نانوذره کیتوسان ساخته شده و فیبروئین ابریشم استخراج شده را تائید می کند.

اکرمی با اعلان اینکه بمنظور زیست ‏سازگاز بودن سامانه ‏ها، آنها به مدت ۷ روز طی آزمون های مرتبط، مورد بررسی قرار گرفت، اظهار داشت: سامانه دارویی ساخته شده بطور خاص برای بیماران چشم طراحی شده است؛ از ین جهت، این سامانه در بیمارستان های چشم پزشکی کاربرد خواهد داشت.

وی با اشاره به نتیجه این پروژه اظهار داشت: باتوجه به نتایج خوب به‏ دست ‏آمده در آزمون های برون‏ تنی، در نظر داریم سامانه‏ های طراحی شده جهت بررسی‏ های درون‏ تنی در بدن حیوان کاشته شود؛ همین طور از داروی «بواسیزوماب» که یک داروی کاربردی برای درمان بیماری AMD است، در سامانه‏ ها استفاده خواهیم کرد تا میزان رهایش برای این داروی خاص را نیز اندازه بگیریم.

مجری طرح با اشاره به خاصیت های این طرح اظهار داشت: نتایج به دست آمده از آزمون زنده‏ مانی سلولی نشان داد که نانوذرات و سامانه‏ های حاوی دارو تهیه شده، هیچ ‏گونه سمیتی را ایجاد نکردند. بنابراین، باتوجه به نتایج بدست آمده، به نظر می‏ رسد که سامانه هیبریدی هیدروژل فیبروئین ابریشم- نانوذرات کیتوسان بعنوان بستری مناسب برای کنترل رهایش داروی دگزامتازون در درمان التهاب‏ های چشمی می ‏تواند پیشنهاد شود.

به گفته اکرمی، از مزایای این طرح می توان به کاهش بسیار زیاد هزینه ‏ها و عوارض جانبی نسبت به نمونه‏ های مشابه اشاره نمود.

مجری طرح با اشاره به دیگر کاربردهای نتایج این طرح اظهار داشت: علاوه بر کاربرد ذکر شده برای بافت چشم، این سامانه با یکسری اصلاحات کوچک برای دارورسانی در سایر بافت ‏های بدن نیز کاربرد خواهد داشت.

بر اساس اعلام روابط عمومی دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دکتر مهناز اسکندری و دکتر عاطفه سلوک اعضای هیئت علمی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اساتید راهنمای این طرح بودند.1399/07/27
11:36:58
5.0 / 5
1275
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک