اپتیک optlab
گزارش اپتیك؛

چرا واكسن ایرانی بزنیم

چرا واكسن ایرانی بزنیم موضوع واکسیناسیون مقابل بیماری کووید 19، یکی از مهم ترین سیاست های بهداشتی و برنامه های سازمان بهداشت جهانی برای کنترل این بیماری است که البته استفاده از کدام واکسن ها، جای بحث و بررسی دارد.به گزارش اپتیک به نقل از مهر، با گذشت چند ماه از شیوع ویروس کرونا و ماندگاری این ویروس در جهان، پژوهشگران و دانشمندان علوم پزشکی در صدد بر آمدند تا واکسن این بیماری را کشف و تولید کنند. از همین رو، چند کشور دنیا که سابقه طولانی در ساخت واکسن دارند، استارت این کشف را زدند و امروز پس از گذشت یک سال از شیوع بیماری در جهان، چند نوع واکسن به صورت کاملاً اضطراری جهت استفاده مردم تولید شده است که البته هنوز آن طور که باید و شاید نمی توان به قطعیت در مورد بی عارضه بودن آنها صحبت کرد.
در همین حال، برنامه ساخت واکسن کووید ۱۹ در داخل کشورمان نیز توسط چند مجموعه تحقیقاتی در حال انجام می باشد که یکی دو مجموعه نیز تا کنون توانسته اند فازهای انسانی آزمایش واکسن تولید شده خودرا پشت سر بگذارند و نتایج آنها نیز نشان داده است که می توان امیدوار بود واکسن ایرانی هم می تواند به بازار بیاید.
به دنبال علنی شدن موضوع ساخت واکسن در دنیا و ایران، اخباری به گوش می رسد و در فضای مجازی و رسانه ای دست به دست می شود با این مضمون که ما باید به کدام واکسن اعتماد نماییم. زیرا، با توجه به این که ساخت واکسن در وضعیت عادی حداقل چند سال زمان می برد، ساخت واکسن کووید ۱۹ باتوجه به خطرات بیماری کرونا، به سرعت وارد فاز تولید شد و الان این واکسن توسط چند کشور دنیا در دسترس قرار گرفته تا مورد استفاده قرار بگیرد. این در حالیست که موضوع عارضه دار نبودن این واکسن، بیش از پیش مورد سوال و کنکاش است.
فرآیند استفاده اضطراری از واکسن های جدید برای مهار کرونا به صورت اختصاری EUL نامیده می شود. ارزیابی دقیق داده های آزمایش بالینی فاز دوم و فاز سوم و همین طور داده های اضافی قابل توجه در مورد ایمنی، اثر بخشی، کیفیت و برنامه مدیریت ریسک تولید واکسن جدید مورد توجه سازمان بهداشت جهانی قرار می گیرد. این داده ها توسط کارشناسان مستقل و تیم های سازمان بهداشت جهانی که مدارک موجود در مورد تولید واکسن در اختیار آنها قرار گرفته است مورد بررسی قرار می گیرد. سازمان بهداشت جهانی بعد از تأیید اضطراری واکسن جدید نظارت بر مصرف را با دعوت از کارشناسان بهداشتی خود شروع و با درگیر نمودن شبکه های نظارتی منطقه ای خود با جدیت داده های مطالعات بالینی را پیگیری و گزارش می نماید.
از همین رو، احمد قویدل مدیرعامل سابق کانون هموفیلی ایران، به خبرنگار مهر، اظهار داشت: تولید کنندگان ایرانی واکسن کرونا نیز می توانند با پیوستن به پروسه EUL تلاش خودرا برای کسب مجوز اضطراری از سازمان بهداشت جهانی که ایران از اعضای با ارزش و صاحب نام آن در منطقه مدیترانه شرقی است، به انجام برسانند. بی شک چنین اقدامی می تواند به تردیدهای ذهنی مردم نیز در ارتباط با واکسن تولید داخل اختتام دهد. ما باید بتوانیم پیش از رسیدن موج چهارم کرونا دسترسی مردم و در گام نخست به یکی از واکسن های دارای مجوز بین المللی را فراهم نماییم.
چرا واکسن ایرانی بزنیم
سابقه طولانی مؤسسات علمی کشورمان همچون انستیتو پاستور ایران در ساخت واکسن بر کسی پوشیده نیست و به جرأت می توان اظهار داشت که در منطقه تنها کشوری هستیم که از توان علمی در ساخت واکسن برخوردارست. در همین حال، انجام کارهای مشترک با سایر کشورهای دنیا در ساخت و تولید واکسن و داروهای خاص، نشان از توانمندی اندیشمندان کشورمان دارد. حالا در وضعیت که دنیا به دنبال ساخت و تولید کم عارضه ترین و شاید بی عارضه ترین واکسن کووید ۱۹ است، انستیتوپاستور ایران نیز در کار مشترک با کشور کوبا، در صدد تولید واکسن مشترک هستند و فازهای بالینی آن بر روی انسان نیز شروع شده است.
در همین حال، ستاد اجرائی فرمان امام (ره)، با بهره گیری از توانمندی پژوهشگران و دانشمندان کشورمان، توانسته ساخت واکسن کووید ۱۹ را استارت بزند و هم اکنون نیز آزمایش انسانی این واکسن بر روی افراد داوطلب و در چند مرحله شروع شده است و انتظار می رود که با ادامه همین روند، بتوان در بهار ۱۴۰۰ شاهد ورود نخستین واکسن ساخت داخل به بازار دارویی کشور بود.
کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو، با اشاره به نظرسنجی که از مردم بابت استفاده از واکسن ایرانی و خارجی گرفته شده است، اظهار داشت: نظرسنجی مرکز افکارسنجی ایرانیان نشان داد که ۷۲ درصد مردم واکسن ایرانی را تزریق خواهند کرد. همین طور ۶۰ درصد مردم امید زیادی به تولید واکسن ایرانی دارند و ۴۰ درصد به واکسن های خارجی اعتمادی ندارند.
وی اضافه کرد: ۵۳ درصد هم گفته اند اگر وزارت بهداشت واکسنی خارجی را تأیید کند، آنرا تزریق می کنند.
سید علی فاطمی نایب رییس انجمن داروسازان ایران، در گفتگو با خبرنگار مهر، بر ضرورت توجه به معیارهای مورد نیاز برای داشتن یک واکسن استاندارد اصرار کرد و اظهار داشت: پارامترهای مختلفی برای دسترسی به یک واکسن استاندارد وجود دارد.
وی به شرایط نگهداری واکسن بعنوان نخستین پارامتر یک واکسن استاندارد اشاره نمود و اظهار داشت: هر کشوری باید شرایط نگهداری واکسن ها را برمبنای تأیید آزمایشگاه های خودش مورد سنجش و ارزیابی قرار دهد.
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، به پارامتر ایمنی و اثربخشی واکسن ها اشاره نمود و اضافه کرد: ایمنی واکسن یعنی اینکه عاری از انواع باکتری ها و عفونت ها و همین طور مواد تب زا باشد.
وی افزود: وجود مواد تب زا در واکسن می تواند با عارضه برای افراد همراه باشد.
فاطمی با اشاره به برخی افزودنی ها در ساخت واکسن ها، اظهار داشت: ممکنست در مواردی شاهد اضافه کردن مواد افزودنی به واکسن ها باشیم که می تواند منشأ بروز عوارض برای عده ای شود. بنابراین، ایمنی محصول از درجه اهمیت بالایی برخوردارست.
نایب رئیس انجمن داروسازان ایران، به فاکتور اثربخشی واکسن اشاره نمود و اضافه کرد: نقش واکسن این است که سیستم ایمنی فرد را در مقابل عامل بیماری زا، بیدار می کند و به مقابله با عامل خارجی می پردازد.
فاطمی در پاسخ به این پرسش که مردم چگونه باید به واکسن ساخت داخل اعتماد کنند. اظهار داشت: برای ساخت و تولید واکسن در هر کشوری، نهاد نظارتی وجود دارد که این مسئولیت در کشور ما بر عهده سازمان غذا و دارو است.
وی افزود: تأیید یک محصول در سازمان غذا و دارو به هیچ عنوان تحت تأثیر نام و برند قرار نمی گیرد و اصولاً با کد مجهول به دست پژوهشگر می رسد تا بررسی شود. آنچه مسلم است، نخستین کسانی که واکسن را آزمایش و استفاده می نمایند، کادر درمان هستند و بعد در اختیار مردم قرار می گیرد. بنابراین، وقتی واکسن به بازار می آید نباید هیچ نوع نگرانی بابت استفاده آن وجود داشته باشد.
اولویت در دسترسی به واکسن
حالا نکته اساسی همین جا است که قرار نیست تا زمان تولید واکسن ایرانی، منتظر بمانیم. بلکه می بایست برمبنای اطمینان و اعتماد به محصول خارجی، نسبت به تهیه واکسن اقدام نماییم.
محمدرضا ظفرقندی رئیس کل سازمان نظام پزشکی ایران، معتقد است؛ اگر در یک زمان مناسب واکسیناسیون انجام نشود، جهش های ویروس می تواند اثر واکسن را کم کرده و به اصطلاح ویروس از واکسن فرار کند. بدین سبب موضوع مهم این است که واکسن برای جلوگیری از مرگ و میر و قطع زنجیره انتقال اهمیت دارد.
وی با تاکید بر این مساله که انجام واکسیناسیون سفارش قطعی تمامی جوامع بین المللی و بهداشتی سراسر دنیا است، اشاره کرد: راه منطقی رهایی از بیماری کرونا و آثار مخرب آن اجرای هرچه سریع تر واکسیناسیون است و تمامی تلاش ها در مقطع فعلی می بایست متمرکز بر خرید واکسن باشد.
در همین حال، عباس آقازاده رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی، با عنوان این مطلب هم اکنون واکسیناسیون بعنوان یکی از مهم ترین راه های مقابله با اپیدمی کرونا در تمام دنیا مطرح و در حال اجرا می باشد، اظهار داشت: لازم است ما نیز روند ثبت سفارش و خرید واکسن را با سرعت بیشتری انجام دهیم و آحاد مختلف جامعه از این طلیعه امید که امکان کنترل و محدود کردن سرایت این بیماری مرگبار را به دنبال دارد، بهره مند شوند.
وی اضافه کرد: مسئولین کشور بایستی از تمامی ظرفیت ها و منابع مالی ممکن استفاده نموده و ضمن پیش بینی در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰، خدمات سلامت را به شکلی پیش بینی کنند که تامین اعتبار برای خرید واکسن از اولویت قطعی برخوردار بوده و در حفظ حیات و زندگی میلیون ها هموطن زمان را از دست نداده و از اپیدمی کرونا عقب نمانیم.
ماجرای واکسن فایزر
شرکت فایزر توانست زودتر از دیگر شرکت ها، واکسن کرونا را تولید و در دسترس متقاضیان آن قرار دهد. اما، سوالی که اذهان و افکار عمومی را درگیر خود ساخته است، این است که تا چه اندازه می توان به واکسن فایزر اطمینان و اعتماد کرد.
محمد کریمی نیا معاون بهداشت و درمان سازمان پدافند غیرعامل، در مورد تولید واکسن کرونا در کشورهای دیگر، اظهار داشت: الگوی واکسن MRNA در گذشته تجربه نشده بنا بر این عوارض طولانی مدت خواهد داشت. واکسن فایزر درست است که تاییدیه سازمان بهداشت جهانی را دارد اما استفاده از آن با شروطی همراه شده بطوریکه افراد زیر ۱۶ سال و یا زنان حامله و…، نباید از آن استفاده کنند. دغدغه ما استفاده طولانی مدت آنست و باید بگذاریم حداقل ۵ سال از تولید آن بگذرد و عوارض آن مشخص شود و سپس از آن استفاده نمائیم.
در همین حال، علیرضا مرندی رئیس فرهنگستان علوم پزشکی کشور در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل، نوشت هیچ تضمینی برای اثربخشی طولانی مدت و بدون عوارض جانبی واکسن های تولید شده آمریکایی با فناوری MRNA وجود ندارد.
به گفته وی، عوارض جانبی بالقوه دراز مدت این نوع واکسن آنقدر نامشخص است که حتی شهروندان آمریکایی در صورت ابتلاء به عوارض آن، مجاز به پیگیری قانونی از شرکتها یا دولت نیستند.
در چنین شرایطی، واردات کم عارضه ترین و مطمئن ترین واکسن جهت استفاده عموم است. بطوریکه گفته می شود به زودی دو میلیون دوز واکسن از کشورهای آسیایی وارد خواهیم کرد، کشور همسایه ترکیه نیز ۵۰ میلیون دوز واکسن چینی خریداری نموده و تزریق آنرا نیز آغاز نموده است. بنابراین، در چنین شرایطی، عقل سلیم حکم می کند سراغ واکسن هایی برویم که استفاده آنها هیچ دغدغه ای برای مردم نداشته باشد.

1399/10/29
10:54:28
0.0 / 5
643
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک