نتایج مطالعات نشان می دهد؛

ارتباط مصرف روزانه كافئین در حاملگی و تولد نوزاد كم وزن

ارتباط مصرف روزانه كافئین در حاملگی و تولد نوزاد كم وزن بر مبنای یک مطالعه جدید، زنان حاملگی که روزانه به صورت میانگین کافئین معادل نصف فنجان قهوه مصرف می کردند، نوزادشان کمی کوچکتر از زنان حاملگی بود که نوشیدنی کافئین دار مصرف نمی کردند.



به گزارش اپتیک به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، محققان دریافتند که کاهش اندازه و توده بدن بدون چربی برای نوزادانی که مادران آنها کمتر از ۲۰۰ میلی گرم کافئین در روز مصرف می کنند (حدود دو فنجان قهوه) خطراتی را برای جنین به همراه دارد. اندازه کوچک نوزاد در زمان تولد می تواند کودک را در معرض خطر بالاتر چاقی، بیماری های قلبی و دیابت در زندگی قرار دهد.
«دکتر کاترین گرانتز»، سرپرست تیم تحقیق از مؤسسه ملی سلامت کودک کندی شریور، در اینباره می گوید: «نتایج ما نشان داده است که باید مصرف نوشیدنی های کافئین دار در دوره حاملگی محدود شده یا کاملاً متوقف شود. بهتر است زنان آبستن در مورد مصرف کافئین شأن با پزشک خود مشورت کنند.»
مطالعات قبلی مصرف زیاد کافئین (بیش از ۲۰۰ میلی گرم کافئین در روز) در دوران حاملگی را به کوچک بودن نوزاد یا در معرض خطر محدودیت رشد داخل رحمی مرتبط دانسته است.
در این مطالعه، محققان داده های در ارتباط با بیشتر از ۲۰۰۰ زن در ۱۲ سایت بالینی که از هفته ۸ تا ۱۳ حاملگی ثبت نام کرده بودند را تجزیه و تحلیل کردند. از هفته های ۱۰ تا ۱۳ بارداری، نمونه خون زنان جهت بررسی میزان کافئین شأن گرفته شد.
زنان همینطور مصرف روزانه نوشیدنی های کافئین دار (قهوه، چای، نوشابه و نوشیدنی های انرژی زا) را یکبار در زمان ثبت نام و به صورت دوره ای در زمان حاملگی گزارش کرده بودند.
در مقایسه با نوزادان متولد شده از زنان دارای پایین ترین میزان کافئین، نوزادانی که از زنان دارای بالاترین سطح کافئین خون در هنگام ثبت نام متولد شدند به صورت متوسط هنگام تولد ۸۴ گرم سبک تر و ۴۴ سانتی متر کوتاه تر بودند، و دور سرش هم ۲۸ سانتیمتر کوچک تر بود.
محققان خاطرنشان کردند که کافئین سبب انقباض عروق خونی در رحم و جفت می شود که می تواند خون رسانی به جنین را کاهش داده و رشد را مهار کند. به همین ترتیب، محققان معتقدند که کافئین می تواند به صورت بالقوه هورمون های استرس جنین را مختل کند، نوزادان را در معرض خطر افزایش وزن سریع بعد از تولد و چاقی در سنین بالاتر، بیماری های قلبی و دیابت قرار دهد.
محققان معتقدند یافته های آنها نشان داده است حتی مصرف متوسط کافئین هم امکان دارد با کاهش رشد جنین همراه باشد.


منبع:

1400/01/09
14:08:47
5.0 / 5
346
تگهای خبر: بیمار , بیماری , پزشك , دیابت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک