اپتیک optlab
به پاس دستاوردهای مهم درباره سرطان؛

مدال افتخار آژانس بین المللی تحقیقات سرطان به ملك زاده اعطا شد

مدال افتخار آژانس بین المللی تحقیقات سرطان به ملك زاده اعطا شد اپتیك: تهران- ایرنا - مدال افتخار آژانس بین المللی تحقیقات سرطان به دكتر رضا ملك زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اعطا شد.


به گزارش روز سه شنبه گروه علمی ایرنا از معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان آژانس تخصصی سازمان بهداشت جهانی و مقر آن در فرانسه است كه فعالیت خویش را از سال 1965 با ماموریت تحقیقات گسترده درباره سرطان و هم ترویج همكاری های بین المللی در این زمینه شروع كرد.
مدال افتخار آژانس تحقیقات سرطان به دانشمندانی اعطا می گردد كه تحقیقات آنها سهم قابل توجهی در درك جهانی از اپیدمیولوژی سرطان، شناسایی عوامل تولید آن، پیشگیری و كمك به كاهش بار این بیماری فزاینده داشته باشد.
مراسم اعطای مدال افتخار تحقیقات سرطان به دكتر ملك زاده، امروز سه شنبه، 9 ژانویه 2018، با سخنان كریستوفر وایلد، رییس آژانس بین المللی تحقیقات سرطان و با حضور دانشمندان، محققان و سرطان شناسان برجسته دنیا در مقر آژانس برگزار گردید.
دكتر ملك زاده، پیش از دریافت مدال افتخار آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، یازدهمین سخنرانی «ریچارد دال» را عرضه كرد
آژانس بین المللی تحقیقات سرطان از سالهای 2004 تا 2013 همزمان با اعطای مدال افتخار تحقیقات سرطان به برندگان، سخنرانی «ریچارد دال» استاد دانشگاه آكسفورد و دانشمند فقیدی كه موفق به شناسایی ارتباط مصرف سیگار و سرطان ریه شد را برگزار كرده است.
مجری بزرگترین مطالعه كوهورت خاورمیانه و شمال آفریقا در ایران در سخنرانی خود، به تشریح نتایج این مطالعه كه یكی از دستاوردهای مهم آن اثبات «سرطان زایی تریاك» بوده است پرداخت و اظهار داشت: استفاده از مواد مخدر، هم اكنون، یك مشكل بهداشتی عمده در خیلی از نقاط جهان است. به صورتی كه بیش از 32 میلیون نفر از تركیبات مواد مخدر استفاده می نمایند.
ملك زاده اضافه كرد: تولید جهانی تریاك از دهه 1930 به بالاترین سطح خود در 2014 رسید كه عموما به دلیل افزایش كشت خشخاش در افغانستان بوده است و این درحالی است كه دستیابی به مطالعاتی با داده های معتبر درباره «مصرف طولانی مدت مواد مخدر » چالش برانگیز است.
وی تصریح كرد: فقدان مطالعات دقیق درباره «مصرف طولانی مدت» تركیبات مواد مخدر، منجر به كمبود مطالعات اپیدمیولوژیك آینده نگر می شود؛ مطالعاتی كه می توانند تاثیرات مصرف بلند مدت این تركیبات را بر بیماری های قلبی عروقی و انواع سرطان ارزیابی كنند و این در شرایطی است كه اغلب مطالعات انتشار یافته اخیر در این زمینه، مطالعات موردی گذشته نگر بوده است.
معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، مطالعه بزرگ كوهورت در شمال شرق ایران (گلستان) كه بیشترین شیوع سرطان مری در جهان را داراست، تنها مطالعه ای دانست كه اطلاعات دقیق و معتبری درباره تعداد زیادی از افرادی كه تركیبات مواد مخدر را در «طولانی مدت» مصرف كرده اند، عرضه می دهد.
وی اظهار داشت: مصرف تریاك در شمال شرق ایران، عموما با اهداف تفریحی، مشابه مصرف الكل در كشورهای غربی صورت می گیرد و امكان عرضه اطلاعات معتبر از جمعیت عمومی و نه جمعیتی خاص را فراهم می آورد.
ملك زاده، با اشاره به نتایج حاصل از سالها بررسی و پیگیری 50 هزار و 45 فرد شركت كننده در مطالعه بزرگ كوهورت گلستان، اظهار داشت: بر پایه نتایج این مطالعه كه با عنایت به شاخص های جنس، سن، مصرف دخانیات، مصرف الكل، سطح سواد، میزان درآمد به دست آمده است، 17 درصد شركت كنندگان شامل 8 هزار و 487 نفر، مصرف دائمی تریاك را گزارش كردند.
وی اضافه كرد: از میان بیش از 50 هزار شركت كننده تحت مطالعه، 6 هزار و 466 نفر تابحال فوت كرده اند و نتایج بررسی علل مرگ افراد فوت شده نشان داد: مصرف تریاك با افزایش میزان خطر مرگ و میر ناشی از كلیه علل مرگ در ارتباط می باشد.
به گفته این سرطان شناس برجسته ایرانی، دیگر نتایج بررسی علل مرگ فوت شوندگان در مطالعه بزرگ كوهورت گلستان حاكیست كه مصرف تركیبات مواد مخدر بخصوص تریاك، با افزایش خطر مرگ بر اثر بیماری ایسكمیك قلبی، به میزان 92 درصد، بیماری های ریوی 59 درصد، سرطان مری 47 درصد، سرطان معده 44 درصد، سكته مغزی 41 درصد و سایر سرطانها شامل مثانه، حنجره، لوزالمعده در ارتباط می باشد و این یافته ها به شدت این ارتباط را تایید می كنند.
فوق تخصص بیماری های گوارش و كبد به این یافته مهم مطالعه كوهورت گلستان اشاره نمود كه ارتباط مصرف تریاك با مرگ و میر، بسیار قوی تر از ارتباط مصرف سیگار با مرگ و میر است و این ارتباط در مطالعه كوهورت گلستان، از نظر آماری مفهوم دار بوده است.
استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشكی تهران، با یادآوری 33 هزار مرگ ناشی از مصرف بیش از اندازه مواد مخدر در «كوتاه مدت»، طی سال 2015 در ایالات متحده آمریكا اظهار داشت: این درحالیست كه میزان مرگ و میر واقعی ناشی از مصرف «طولانی مدت» مواد مخدر می تواند به طور قابل توجهی بیشتر از این آمار باشد زیرا علاوه بر «مصرف بیش از حد»، «مصرف طولانی مدت مواد مخدر» هم باعث تولید سرطان، بیماری های قلبی عروقی و سایر بیماری های مزمن خواهد شد.
ملك زاده نتایج حاصل از مطالعه بزرگ كوهورت گلستان كه دارای شركت كنندگان بسیار (بیش از 50 هزار نفر) بوده است را با یافته های تعداد زیادی از مطالعات مورد – شاهدی، همسو دانست و اظهار داشت: این نتایج نشان داده است كه بار مرگ ناشی از مصرف «طولانی مدت» مواد مخدر ممكن است بالاتر از برآوردهای فعلی باشد.
در ادامه این مراسم و بعد از آخر یازدهمین سخنرانی «ریچارد دال»، مدال افتخار آژانس بین المللی تحقیقات سرطان، توسط كریستوفر وایلد، رئیس آژانس به دكتر ملك زاده، پزشك و محقق برجسته ایرانی و معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت اعطا شد.
این مدال افتخار به پاس دو دهه تلاش دكتر ملك زاده و محققان همكار وی در مطالعه بزرگ كوهورت گلستان اعطا شد؛ مطالعه ای كه به منظور شناسایی عوامل شیوع بالای سرطان مری در منطقه شمال شرق ایران بر روی بیش از 50 هزار نمونه و جهت پیگیری به مدت 14 سال به اجرا درآمد و به نتایج مهمی دست یافت.
این دانشمند ایرانی، برای اولین بار در جهان ثابت كرد كه مصرف تریاك باعث تولید انواع سرطان می گردد. همینطور مصرف نوشیدنی های داغ نقش بسیار مهمی در تولید سرطان مری دارد.
دستاورد تحقیقاتی دكتر ملك زاده در زمینه تاثیر مصرف نوشیدنی های داغ بر تولید سرطان مری، توسط آژانس بین المللی تحقیقات سرطان سازمان بهداشت جهانی ثبت شده است و دیگر دستاورد مطالعات وی تحت عنوان «سرطانزایی تریاك» در لیست آژانس بین المللی تحقیقات سرطان برای ثبت قرار دارد.
**9031**1440
**خبرنگار: عادل پازیار** انتشار: گلشن


1396/10/19
23:07:16
5.0 / 5
4706
تگهای خبر: بهداشت , بیمار , بیماری , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک