وزیر بهداشت:

موج ششم کرونا در آبان قطعی است

موج ششم کرونا در آبان قطعی است به گزارش اپتیک وزیر بهداشت اظهار داشت: خوشبختانه تابحال ۱۲۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شده است که همچنان تا اواسط آبان ماه ادامه دارد و قطعا به ۱۸۰ میلیون دز خواهد رسید.


به گزارش اپتیک به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در حاشیه یادمان نخستین سالگرد شهادت شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی که امروز در بیمارستان شهید لبافی نژاد برگزار شد، با بیان اینکه طبق برآورد دانشمندان نه تنها در ایران بلکه در جهان، موج ششم کرونا در آبان ایجاد خواهد شد، اظهار داشت: ما این نگرانی را داریم و می دانیم که بطور قطع ایجاد خواهد شد؛ البته ما آمادگی کامل برای مبازره با بیماری کرونا در موج ششم را داریم، در همین راستا حالا بیمارستان ها از نظر وضعیت دارویی، دستگاههای تنفسی در آماده باش هستند تا بتوانیم با این بیماری مبارزه نماییم.
وزیر بهداشت افزود: به مردم عزیز سفارش می نماییم حتما پروتکل هایی که به آنها عادت کرده ایم را رعایت نمایند. خیلی از بیمارانی که در موج پنجم مبتلا شدند در تجمع ها و مراسم های مختلف حضور داشتند. حالا که در روزهای ماه ربیع هستیم، مراسم های مختلفی که برگزار می گردد ما را مقداری نگران می کند و سفارش می نماییم عزیزان حتما مراقب خود بوده و نکات بهداشتی را رعایت نمایند.
واکسیناسیون ما کافی نیست
عین اللهی افزود: خوشبختانه در کشور ما، مردم یک حرکت جهادی بی نظیری را رقم زدند که امروز سازمان های بین المللی تعجب کرده اند که چه اتفاقی افتاده است که حجم واکسیناسیون در ایران تا این اندازه رشد کرده است. از مرداد ماه تابحال حدود ۷۰ میلیون دز واکسن تزریق شده است. اگر می خواستیم فقط از سیستم های خود استفاده نمائیم بطور قطع یک سال زمان لازم بود اما با تلاش و حرکت های مردمی و به صحنه آمدن آنها واکسیناسیون با این سرعت در حال انجام می باشد.
وی با تکیه بر این که هنوز واکسیناسیون ما کافی نیست و برای آنکه خیالمان راحت شود حتما باید به ۸۰ درصد مردم دو دز واکسن تزریق شود، اظهار نمود: حالا در تزریق دز اول به ۷۵ درصد و در دو دز به حدود ۳۵ درصد رسیده ایم که تا ۸۰ درصد فاصله داریم، ازاین رو پروتکل ها همچنان باید رعایت شوند.
تاکنون ۱۲۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شده است
وزیر بهداشت در ادامه به میزان واکسن وارد شده به کشور اشاره و اظهار داشت: خوشبختانه تابحال ۱۲۰ میلیون دز واکسن وارد کشور شده است که همچنان تا اواسط آبان ماه ادامه دارد و قطعا به ۱۸۰ میلیون دز خواهد رسید. از نظر میزان واکسن اصلا نگران نیستیم و به اندازه کافی وارد شده و می شود؛ چون جان مردم برای ما خیلی اهمیت دارد به واردات شتاب داده و هرچقدر لازم باشد واردات را ادامه می دهیم.
عین اللهی در ادامه ضمن اشاره به این که تولید واکسن های داخلی شتاب گرفته است، اظهار داشت: علاوه بر واکسن برکت که ۳ تا ۴ ماه گذشته تایید شده است امروز واکسن های رازی، سیناژن و فخرا هم به تولید رسیده اند و فکر می کنم در آینده با افزایش تولید هیچ نگرانی در واکسیناسیون نداشته باشیم.
بنابر اعلام وبدا، او در آخر بیان نمود: امیدواریم با تلاش جمعی در آینده مرگ و میر را به حداقل برسانیم. حدود ۲۳۰ نفر از کادر سلامت ما به خاطر ایثارگری ها به شهادت رسیدند که به خانواده آنها تبریک و تسلیت می گویم، این امر نشان دهنده این است که ما یک حکومت مردمی هستیم و این مردم هستند که تا پای جان برای بزرگ شدن کشور تلاش می کنند.
بنابر اعلام وبدا، عین اللهی در یادمان نخستین سالگرد شهادت شهید مدافع سلامت دکتر محمد زارع جوشقانی که امروز در بیمارستان شهید لبافی نژاد برگزار شد ضمن تشکر از همه اساتیدی که در این مراسم حضور داشتند با اعلان اینکه در آستانه هفته وحدت و ولادت حضرت محمد (ص)، پیامبر خوبی ها، حسن خلق، محبت و عشق به مردم هستیم که این مورد برای ما یک الگو است، شهادت دکتر زارع را به خانواده ایشان، جامعه پزشکی و مردم تسلیت گفت.
وی افزود: ما در طول تاریخ شاهد یک فاجعه انسانی بودیم، حدود ۱۲۳ هزار نفر به دنبال انتشار کرونا در کشور جان خویش را از دست دادند و ۱۲۳ هزار خانواده داغدار شدند این درحالی است که ما در طول هشت سال دفاع مقدس حدود ۲۳۰ هزار شهید تقدیم کشور کردیم.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: این فاجعه بزرگی که در کشور اتفاق افتاد، نکاتی را که در گذشته به آنها توجه نداشتیم و یا به سبب تبلیغات دشمنان به آنها فکر نمی کردیم را به ما گوشزد کرد؛ آنچه که مسلم است و در تاریخ پایدار خواهد ماند تلاش بی وقفه کادر سلامت در این فاجعه بود. در شرایطی که در خیلی از کشورهای پیشرفته که ادعای تمدن، ایثار و فداکاری دارند، خیلی از بیماران روی زمین مانده و خدمات به آنها عرضه نشد کادر سلامت ما با حداکثر تلاش از همه ظرفیت ها برای خدمت به مردم استفاده کردند.
یک حماسه ملی برای مبارزه با کرونا ایجاد شد
عین اللهی با اعلان اینکه یک حماسه ملی برای مبارزه با کرونا به وجود آمد، اظهار داشت: لازم است از همه عزیزان که زحمت کشیدند، تشکر کنم؛ کار طاقت فرسایی بود. در موج پنجم بیماری با حجم بالایی از بیماران که شاهد بودیم حتی یک بیمار هم بدون تخت نماند. یادمان باشد که ما روزانه شاهد ۷۰۰ مرگ و میر در کشور بودیم که این تعداد نشان دهنده تعداد زیاد بیمار بستری در بیمارستان ها بود؛ این تلاش کادر سلامت ستودنی است؛ همانطور که ما همواره جانفشانی ها در دفاع مقدس را یاد می نماییم تلاش شبانه روزی این عزیزان هم در تاریخ ثبت خواهد شد.
سرعت واکسیناسیون غربی ها را کاملا شگفت زده کرده است
وی اظهار داشت: این شرایط نشان داد آنچه که دشمن همیشه به دنبال آن بود و برای جدایی کادر سلامت از مردم تلاش میکرد، محقق نشد چون که نقطه قوت ما پس از انقلاب، کادر سلامت ما بود که توانستند اینچنین موفق باشند؛ در اوایل انقلاب مجبور بودیم برای خدمات دهی از به اصطلاح پزشکان پاکستانی که مدرک تحصیلی آنها لیسانس بود استفاده نمائیم حالا به جایی رسیده ایم که کشورهای دیگر محتاج هستند برای درمان به کشور ما بیایند.
عین اللهی اشاره کرد: روز شنبه حدودا با همه مراجع در قم دیدار داشتم آنها همه برای همه عزیزان کادر سلامت دعا کردند؛ هیچ چیز بالاتر از این نیست که همه مراجع قدردان این عزیزان بودند، به نظر من این دستاورد بزرگی است.
وزیر بهداشت مطرح کرد: امروز ما سالگرد یک مرد بسیار بزرگی را شاهد می باشیم که هرچه از ایشان بگوییم و فیلم نشان دهیم نشانگر شخصیت والا و بی نظیر دکتر زارع نخواهد بود. ما امروز فقدان ایشان را بیشتر احساس می نماییم چونکه کشور ما امروز به حضور این مردان که بی ادعا کار می کردند احتیاج دارد؛ در شرایطی که در دنیا کار برای رضای خدا مورد توجه جوامع پزشکی نیست، این مورد می تواند برای نسل جوان ما یک الگو باشد.
وی با اعلان اینکه استعدادهای درونی ما بسیار زیاد است و لازم بوده که این استعدادها به عرصه جامعه آمده و از آنها بهره مند شویم، خاطرنشان کرد: در مبحث واکسیناسیون امروز به حدود 75 میلیون تزریق رسیدیم؛ این سرعت غربی ها را کاملا شگفت زده کرده است. در هفته گذشته ۸ میلیون و ۴۰۰ هزار دز تزریق یعنی معادل جمعیت کل امارات و دو برابر جمعیت کویت و قطر را شاهد بودیم؛ آنها طی چندماه گذشته ادعا داشتند که کل کشور خویش را واکسینه کرده اند اما ما در یک هفته این آمار را به ثبت رساندیم؛ این امر تنها به سبب حمایت مردم محقق شد، هرجا که به مردم متکی شویم موفق خواهیم بود، اگر در کارهای اقتصادی هم مردم را به صحنه بیاوریم، موفق خواهیم شد.
نماز جمعه پس از یک سال و نیم تعطیلی این هفته برگزار خواهد شد
عین اللهی اظهار داشت: در بعضی از مراکز، دانشجوها، پرشور، بدون چشمداشت و علاقه مند فعالیت می نمایند که امیدواریم این حرکت آلام مردم و تعداد مرگ و میرها را کم کند. همانطور که بارها اعلام نموده ایم کرونا حالا حالا در کشورها هست و ما باید عادت نماییم با این ویروس زندگی نماییم.
وزیر بهداشت با اعلان اینکه واکسیناسیون یک راه پیشگیری است که شدت بیماری را کم می کند اما کرونا را به کل از بین نمی برد، اظهار نمود: شیطنت هایی که در فضای مجازی از جانب برخی دیده می شود که می گویند کرونا با واکسیناسیون از بین می رود به هیچ وجه حقیقت ندارد، ویروس در محیط وجود دارد و درحال انتقال است اما وقتی قدرت و ایمنی بدن خویش را افزایش دهیم می توانیم در مقابل ویروس مقابله کنیم؛ باید عادت نماییم با ویروس کرونا زندگی کرده و همچنان پروتکلهای بهداشتی را رعایت نماییم.
وی اشاره کرد: تاریخ پس از کرونا موضوعات مختلفی را همچون ایثارگری کادر سلامت، حضور مردان بزرگی همچون دکتر زارع در کشور و پایداری جمله "ما می توانیم" که بارها در مملکت گفته شده را به ما نشان داد، ان شاءالله بزودی زود همه فعالیت ها همچون گذشته آغاز می شوند؛ نماز جمعه پس از یک سال و نیم تعطیلی این هفته انجام خواهد شد. ما اعتقاد داریم که خیلی از حاجات خویش را از این مراسم نماز جمعه ها گرفته و خواهیم گرفت. امیدواریم به وضعیتی برسیم که خیلی از این موضوعات محقق شود.
گفتنی است در انتها این مراسم از نشان سرو سپید که مقرر است تحت عنوان جایزه شهید زارع در جشنواره های آموزشی به پیشتازان عرصه علم، خدمت و فناوری اهدا شود، رونمایی گردید.
منبع:

1400/07/28
10:13:40
5.0 / 5
228
تگهای خبر: آموزش , ایمنی , بهداشت , بیمار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک