محققان ادعا می كنند؛

توانایی های اصلی مغز با افزایش سن بهبود می یابد

توانایی های اصلی مغز با افزایش سن بهبود می یابد به گزارش اپتیک از قدیم اعتقاد بر این بود که افزایش سن منجر به کاهش گسترده توانایی های ذهنی می شود. حالا تحقیقات جدید با مقابله با این دیدگاه خبرهای شگفت انگیزی خوبی عرضه می دهد.به گزارش اپتیک به نقل از مهر به نقل از ساینس دیلی، یافته های محققان دانشگاه جرج تاون آمریکا نشان داده است که دو عملکرد کلیدی مغز، که به ما اجازه می دهد به اطلاعات جدید دقت کنیم و بر آنچه در شرایط خاص مهم می باشد تمرکز نماییم، در واقع می تواند در افراد مسن بهبود یابد.
این کارکردها زمینه ساز جنبه های مهم شناختی مانند حافظه، تصمیم گیری و کنترل خود و حتی جهت یابی، ریاضی، زبان و روخوانی است.
«مایکل تی اولمن»، سرپرست تیم تحقیق، در اینباره می گوید: «این نتایج اعجاب انگیز است و نتایج مهمی در نحوه نگرش ما نسبت به پیری دارد.»
به گفته وی: «مردم تصور می کنند که توجه و عملکردهای اجرایی با افزایش سن کاسته می شود. اما نتایج حاصل از مطالعه بزرگ ما نشان داده است که عناصر مهم این قابلیت ها در واقع در دوران پیری بهبود می یابد، احتمالاً به این علت که ما در طول زندگی خود به آسانی این مهارت ها را تمرین می نماییم.»
اولمن معتقد است: «با انجام تحقیقات بیشتر، امکان دارد بتوان به صورت عمدی این مهارت ها را بعنوان محافظت در مقابل زوال مغز در روند پیری سالم و اختلالات ناشی از افزایش سن بهبود بخشید.»
محققان در بررسی ۷۰۲ شرکت کننده رده سنی ۵۸ تا ۹۸ سال دریافتند که تنها توانایی های هشداردهنده با افزایش سن کاسته می شود. در مقابل، هر دو توانایی جهت یابی و بازداری اجرایی بهبود می یابند.


منبع:

1400/05/30
13:27:02
5.0 / 5
213
تگهای خبر: دانش , دانشگاه , كنترل , مغز
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک