اپتیک optlab

محققان فناوری جدیدی برای چاپ بافت زیستی ابداع كردند

محققان فناوری جدیدی برای چاپ بافت زیستی ابداع كردند اپتیك: تهران- گروهی از محققان دانشگاه كالیفرنیا، تكنیك جدیدی را برای چاپ بافت های زیستی با استفاده از مواد تركیبی ابداع كردند.


به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، اكنون عدم تعادل بین نیاز و عرضه اندام ها و بافت های طبیعی یك بحران جدی در حوزه سلامت بوجود آورده است. حتی در مواردی كه اندام ها و بافت های مورد نظر تامین می شود، معمولا با بدن دریافت كننده به صورت كامل سازگار نیست و مشكلاتی را بوجود می آورد.
به همین دلیل، محققان به دنبال روش هایی برای تولید آزمایشگاهی بافت ها و اندام ها هستند. اما این كار علاوه بر تامین نامحدود مواد اولیه سالم و عاری از آلودگی، نیازمند تولید اندام ها و بافت ها بر مبنای خصوصیات و خصوصیت های موردنظر پزشكان و جراحان است.
با وجود این، چالش اصلی محققان این است كه بافت زنده دارای ساختاری بسیار پیچیده بوده و از انواع مختلف سلول ها، رگ های خونی، اعصاب و ساختارهای مكانیكی مختلف تشكیل شده است.
اكنون محققان دانشگاه كالیفرنیا یك چاپگر زیستی ساختند كه با استفاده از یك تراشه پیشرفته قادر است چندین ماده مختلف را برپایه ساختار سلول های متفاوت به صورت همزمان تولید نماید. این چاپگر به یك مجموعه از چند میلیون آینه مجهز است كه هریك از آنها قادرند به صورت مستقل حركت كنند.
این آینه ها برای هریك از لایه های شی در حال چاپ، با استفاده از كنترل نحوه تابش پرتوهای نور كه باعث سختی ژل می شوند، الگوی خاصی را تولید می كنند. هم اكنون این چاپگر از چهار نوع مركب زیستی بهره می برد؛ اما در آینده مقرر است تعداد این مركب ها افزایش یابد.
این چاپگر در آزمایش های اولیه ساختارهای ساده ای مانند رگ های خونی، تومورهای مصنوعی، بافت پیوند دهنده عضلات و اسكلت و بافت عضلات را چاپ كرد و آنها با موفقیت و بدون پس زدن، در بدن موش ها ایمپلنت شدند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Advanced Materials انتشار یافته است.
علمی (6)**9259** 2023


1397/03/05
14:06:34
5.0 / 5
4373
تگهای خبر: تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک