اپتیک optlab

پیشگیری از بازگشت سرطان با استفاده از افشانه كلسیم كربنات

پیشگیری از بازگشت سرطان با استفاده از افشانه كلسیم كربنات به گزارش اپتیك محققان دانشگاه كالیفرنیا با استفاده از افشانه كلسیم كربنات راهكار جدیدی را برای پیشگیری از بازگشت سرطان بعد از خارج كردن تومور از بدن یافتند.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری اسوشیتدپرس، در این تحقیقات بعد از انجام جراحی و خارج كردن تومور ملانوم از بدن موش ها، محققان محل زخم جراحی را با استفاده از افشانه كلسیم كربنات آغشته كردند. در نتیجه این اقدام رشد سلول های سرطانی كاهش پیدا كرد و موش ها توانستند حداقل 60 روز را بدون رشد مجدد تومور سپری كنند.
كلسیم كربنات یك ماده معدنی است كه در پوسته تخم مرغ و در سنگ ها یافت می گردد و پروتئین CD47 را در سلول های سرطانی غیرفعال می كند. این پروتئین سیگنال هایی بوجود می آورد كه از سلول های سرطانی در مقابل سیستم ایمنی بدن محافظت می كنند.
كلسیم كربنات در محل زخم ها حل شده و ماكروفاژهایی را فعال می كند كه امكان بیرون راندن اشیای خارجی را از بدن فراهم می كنند. ماكروفاژها سلول های بیگانه خوار هستند كه سلول های فرسوده و بقایای سلولی را به درون خود كشیده و توسط آنزیم ها آنها را از بین می برند.
به گفته محققان ژل كلسیم كربنات كه در این تحقیقات به شكل افشانه مورد استفاده قرار گرفت، یكی از بزرگترین موانع درمان سرطان را از پیش رو برمی دارد. یكی از خصوصیت های سرطان، پخش شدن آن در بدن است. در واقع 90 درصد از افراد مبتلا به تومورهای سرطانی به علت بازگشت سرطان یا متازتاز جان خویش را از دست می دهند.
در حال حاضر محققان در تلاشند تا عملكرد این افشانه را در آزمایشات بیشتری مورد بررسی قرار داده و در صورت امكان مجوز استفاده از آنرا روی انسان دریافت نمایند.
گزارش كامل این تحقیقات در نشریه Nature Nanotechnology انتشار یافته است.
علمی (6) *9259 * 3063


1397/09/23
17:26:42
5.0 / 5
4491
تگهای خبر: آزمایش , ایمنی , پوست , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک