اپتیک optlab
شهردار تهران پیشنهاد داد؛

دیوار یادبود برای اهداكنندگان عضو در تهران

دیوار یادبود برای اهداكنندگان عضو در تهران به گزارش اپتیك شهردار تهران در جشن نفس پیشنهاد داد كه دیوار یادبودی در بوستان ها و فضاهای سبز شهر تهران با درج نام اهداكنندگان عضو، تولید شود.


به گزارش خبرنگار اجتماعی ایرنا، محمدعلی نجفی روز جمعه در چهاردهمین بزرگداشت اهدای عضو (جشن نفس) در سالن همایش های برج میلاد دو پیشنهاد برای انجمن اهدای عضو ایرانی ها مطرح كرد كه پیشنهاد دیوار یاد بود مورد نظر، یكی از این دو پیشنهاد بود و با استقبال و تشویق حضار همراه شد.
پیشنهاد دوم شهردار تهران غرس درختی در نقاط معین تهران بدست دریافت كنندگان به یاد اهداكنندگان عضو بصورت یك تعهد اجتماعی بود.
نجفی در بخش دیگری از سخنانش با بیان غفلت از اخلاق شهروندی در تهران بزرگ، اظهار نمود: زندگی شهری امروز علاوه بر منظر و سیمای شهر و علاوه بر سخت افزارهای مورد نیاز به تقویت روح و روان شهر هم نیاز دارد؛ شهر مانند ظرفی است كه شهروندان، مظروف آن هستند و باید برای مظروف اعتبار خاصی قائل شد.
وی ادامه داد: متاسفانه اخلاق شهروندی در تهران مورد غفلت قرار گرفته است و نبود اخلاق را در مسایل شهری مانند ترافیك شاهد هستیم بنابراین بحث ایثار، فداكاری شهروندان نسبت به هم و نسبت به شهر باید تقویت شود.

** اهدای عضو به جنبش اجتماعی تبدیل شود
نجفی با اشاره به اینكه انجمن اهدای عضو باید تلاش كند كه یك جنبش اجتماعی در این مورد تولید شود، اظهار داشت: یك تلاش مشترك و جریان مردمی می تواند جنبش اهدای عضو را سرعت ببخشد.
وی مسئولیت اجتماعی، داوطلبانه و غیردولتی بودن، سازماندهی و تشكیلات و نگرش علمی و دانش محور بودن جنبش را چهار عامل جنبش اهدای عضو برشمرد و ادامه داد: این جنبش اجتماعی می تواند در برانگیختن مردم به اهدای عضو بسیار اثرگذار باشد.

** كمك در دنیای امروز یك مسئولیت اجتماعی است
وی ادامه داد: همه نظام های دینی از كمك به همنوع به نیكی یاد كرده اند ؛ اما یك تفاوت اساسی بین نگاه در دنیای مدرن و آنچه در گذشته انجام می شد، وجود دارد كه درگذشته كمك فردی، واجد شرایط اخلاقی بود و در دنیای مدرن یك مسئولیت اجتماعی تلقی می گردد.
وی افزود: در گذشته این گونه فعالیت های خیرخواهانه و كمك به همنوعان صرفا یك عامل فردی نبود كه عملی دارای ارزش های اخلاقی محسوب می شد اما حالا در دنیای مدرن بیش از آنكه ارزش اخلاقی باشد بعنوان مسئولیت اجتماعی دنبال می گردد و درحال حاضر شاهدیم كه بعد مسئولیت اجتماعی بر بعد ارزش اخلاقی آن می چربد.
شهردار تهران اضافه كرد: پیش تر كمك كردن به فقیر مهم بود درحالیكه امروز رفع فقر مهم است و با استفاده از توانمندسازی افراد باید فقر را ریشه كن كرد.
به قول وی، درصورت حل نشدن فقر واعتیاد در جامعه، این امر به همه افراد آن جامعه لطمه خواهد زد و برای همه صدمه ها و نابهنجاری های اجتماعی این حكم، حاكم است.
جشن نفس امروز جمعه با حضور جمع فراوانی از خانواده های اهدا كننده و گیرندگان عضو در سالن همایش های بین المللی برج میلاد برگزار گردید.
این همایش با حضور محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت، سیدحسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، علی نوبخت رئیس كمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، محمدعلی نجفی شهردار تهران، ایرج فاضل پدرعلم پبوند كشور و جمعی دیگر از مسئولان و همینطور هنرمندان و ورزشكاران برجسته همراه بود.
در این همایش از اولیای دم چند اهداكننده عضو و همینطور فعالان عرصه اهدای عضو قدردانی شد.
اجتمام**۷۳۲۹** 1776
خبرنگار: لیلا اسماعیل نژاد ** انتشار: لیلا خطیب زاده

 

1396/09/10
23:21:38
5.0 / 5
5266
تگهای خبر: بهداشت , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳
اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت اپتیک - عینك طبی و عینك با كیفیت
optlab.ir - حقوق مادی و معنوی سایت اپتیك محفوظ است

اپتیك

ساخت عینک